Cat6 Kablo Nedir? Ne İşe Yarar?

Data kablosu olarak da bilinen Cat6 kablosu, veri aktarımında sıklıkla kullanılan alternatiflerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Ağ yapısına göre seçilen ve verinin hızlı bir şekilde gönderilmesini sağlayan Cat6 sayesinde veri kayıplarının en aza indirilmesi amaçlanmaktadır.

Cat6 Kablo

Cat6 kabloları Kategori 6 olarak bilinmektedir. Ethernet tavanı olan bilgisayar ağlarında kullanılan ve veri taşıma kapasitesi Gigabit hızında olan alternatiflerden bir tanesidir. Çift bükümlü yapısı ve UTP özellikleri sergilemesi de bu kabloların ideal yanlarından bir tanesidir. İlk defa 2002 yılında kullanılmaya başlansa da aradan geçen 20 yıla yakın sürede bu kablolar veri aktarımının vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Cat3, Cat5 ve Cat5e ile uyumlu bir kablo çeşidi olan Cat6’nın içerisinde dört çift korumasız bükümlü bakır tel ve RJ45 jack vardır. Ethernet ağlarının neredeyse tamamını destekleyen bir yapıya sahip olması nedeniyle dünyada sıklıkla kullanılmaktadır. Cat5 ve Cat5e’ye göre parazitlerden etkilenme miktarı yok denecek kadar azdır. Üstelik veri aktarımında da yüksek performans sağlaması bu kabloyu özel kılar.

Cat6 Kabloların Özellikleri

Yüksek performans elde etmek isteyenler için Cat6 kabloların çok özel nitelikli kablolar olduğunu ifade etmek gerekir. Bu nedenle de veri aktarımında yüksek performans arayışında olan herkes için Cat6 doğru bir tercihtir. Performans verilerine bakıldığında 10Gbps seviyesine kadar veri aktarmayı başarır. Üstelik 100 metre mesafeye kadar başarılı sonuçlar sağlar. Ancak mesafe uzadıkça verimde kayıplar yaşanması söz konusu olabilmektedir. Bir Cat6 kablo seçmek istediğinizde Ethernet kartı ve modem uyumluluğunu değerlendirmenin çok değerli olacağını bilmeniz gerekir. Aksi takdirde sonuçlar beklentilerinize cevap veremeyecek ölçüde olacaktır. 250 MHz frekans geçişi için ideal olan bu kabloların veri taşıma kapasitesi Gbit/sn olarak kabul edilmektedir. Performansı sağlaması adına 100 metre üzeri uzunluk tercih edilmez. Cat5e’de olduğu gibi genellikle RJ45 konektör ile sonlandırılmaktadır. Ethernet kartı ve modem ile uyumlu olmayan CAt6 kabloların kullanımı mümkün olsa da yüksek performans yakalamak pek muhtemel değildir. Bu tür problemlerin önüne geçmek adına kullanıcıların profesyonel destek alarak bu kablolar arasından seçim yapması önerilmektedir.

Cat6 Kablo Kullanım Alanları

Kablo tercihinde bulunmanın en önemli yanı kullanıma uygun bir şekilde sonuç almaktır. Aksi takdirde Cat6 kablolar beklentilerinize cevap veremeyecek ve veri aktarımında ciddi problemler ortaya çıkacaktır.

Cat6’nın kullanımıyla alakalı en yaygın alternatif internet bağlantısıdır. Ev, iş yeri ve devlet dairelerinde bulunan internet bağlantısını desteklemek adına bu kablo tercih edilmektedir. İnternetin yanı sıra güvenlik kamera sistemleri ve telefon sistemlerinde de Cat6 tercihi yaygın bir şekilde gözlemlenebilir.

Cat5 ile tamamen uyumlu olması Cat5 ile yapılandırılan yerlerde uyumlu bir veri aktarımı yapılmasını sağlar. Bu yönüyle hem hesaplı hem de kaliteli bir çözüm sağlayan bu kabloyu tercih ederek veri aktarımında kusursuz bir seviyeye ulaşmak muhtemeldir.

Cat7 ile Cat6 Arasındaki Farklar Nelerdir?

Cat6 kablolar son dönemde yerini yavaş yavaş Cat7’ye bıraksa da hala en çok kullanılan kablo çeşidi Cat6 olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle de kullanıcıların iki kablo arasındaki farkı iyi bir şekilde anlamaları şarttır.

Cat6 kablolar daha düşük standartta veri aktarımı sağlasa da günlük ihtiyaçları karşılamak adına oldukça dikkat çekicidir. Cat7 daha yüksek standartlar içindir ve günlük kullanım için gereksiz bir tercih olur. Veri aktarımının çok ciddi boyutlarda olmadığı alanlarda Cat7 kullanmak gereksiz yere kaynakları harcamak olarak düşünülebilir. Çünkü Cat6 ile Cat 7 arasında ciddi fiyat farkları vardır. Cat7 kabloların gelecekte çok daha yaygın olacağı gerçeğini bir kenara bırakırsak Cat6 bugün için fazlasıyla yeterli bir çözümdür. Bu nedenle de teknik destek alarak Cat6’nın uygun olduğu alanlarda bu kabloyu seçmek sağlıklı olacaktır.

Cat6 Kablo Fiyatları

Kablo konusunda satışı en çok yapılanlar arasında yer alan Cat6’nın metre fiyatı 4-5 TL bandındadır. Bu nedenle de kablo satın alırken fiyatları dikkate alarak da hareket etmelisiniz. Cat7’nin 8-10 TL seviyesinde olması nedeniyle Cat7 diye tutturmamanızı öneriyoruz. Ancak burada önemli olan rakamların değil ihtiyaçların olduğunu da vurgulamak gerektiğini ihmal etmiyoruz. Yine de kablo tercihi yapmak size kalmış!

Üye Girişi
× Destek Talebi