Elektronik Kapı Geçiş Sistemi Nedir? Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tıpkı normal bir kilit ve anahtar mekanizması gibi elektronik kapı geçişleri de tesisinizin tüm girişlerini açar ve kapatır. Tek fark, bir kilide yerleştirilmiş fiziksel bir anahtarın olmamasıdır. Kullandığınız anahtarsız kapı kilidi modeline bağlı olarak, çalışanlar kapının kilidini açmak için bir kod girecek, kart gösterecek veya parmak izi veya yüzleri gibi biyometri kullanacaktır. Kilit, açıldıktan sonra genellikle birkaç saniye açık kalır ve kapı kapandığında otomatik olarak yeniden kilitlenir.

Elektronik Kapı Geçiş Sisteminin Avantajları

Aşağıda, anahtarsız kapı kilitlerine geçerken işletmelerin elde ettiği dört avantaj bulunmaktadır.

Kolaylık: Yeni bir ekip üyesinin binaya girmesine izin vermek, bir kod oluşturmak veya bilgilerini sisteme girmek kadar basit olabilir. Bir personel ayrıldığında artık bir anahtar yapmanız veya kilitleri değiştirmeniz gerekmez. Ayrıca tesisinizi her gün açıp kapatmak için belirlenmiş bir kişinin olması konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Güvenlik: Anahtarsız kapı kilitleri ister ön kapı ister ofis genelindeki kısıtlı alanlar olsun, binanızın belirli bölümlerine kimlerin erişmesine izin verildiği konusunda daha fazla kontrol sağlar. Ayrıca binaya kimin girip çıktığı hakkında fikir verebilirler. Erişim kontrolü ile entegrasyon: Anahtarsız kapı kilitlerini, normal çalışma saatleriniz gibi günün belirli saatlerinde yalnızca belirli çalışanların girip çıkmasına izin verecek şekilde programlayabilirsiniz.

Daha uzun ömürlü: Metal üzerindeki tüm bu dönüşler ve metaller normal kapı kilitlerini aşındırır. Anahtarsız kapı kilitleri aynı düzeyde aşınma ve yıpranmaya maruz kalmaz. Elektronik Geçiş Sistemi Seçiminde Nelere Dikkat Edilir? Elektronik geçiş sistemi seçerken, belirlemeniz gereken ilk şey işletmenize en uygun kilit tipidir. İnsanlara fiziksel anahtarlar, anahtarlıklar veya erişim kartları vermek istemiyorsanız, bir tuş takımı kilidi genellikle iyi çalışır.

Kaç koda ihtiyacınız olacağını düşünmelisiniz. Birçok model destekleyebilecekleri kod sayısıyla sınırlıdır. Ayrıca , kapılarınızı kilitlemenize veya kilidini açmanıza, mobil uyarılar almanıza veya kilitlerinizi uzaktan kontrol etmenize olanak tanıyan özel bir mobil uygulamaya ihtiyacınız olup olmadığına da karar vermeniz gereki. rBir sonraki adım, hangi özelliklerin olmazsa olmaz olduğunu ve hangi özellikler olmadan yapabileceğinizi belirlemektir.

Düşük Pil Göstergesi

Hangi tip anahtarsız kapı kilidi seçerseniz seçin, pilin değiştirilmesi gerektiğinde sizi uyaran düşük pil göstergesine sahip olanı tercih etmelisiniz. Bazı modellerde görünen bir gösterge ışığı bulunurken diğer kilitlerde daha yavaş tepki süresi olabilir veya kapıyı açmak için birden fazla deneme gerekebilir. Bu önemli bir özelliktir çünkü bitmiş bir pil nedeniyle kilitlenmekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Entegrasyonlar

Hangi entegrasyonlara ihtiyacınız olacağını düşünün. Birçok kişi kapı kilitlerinin Alexa, Google Home, IFTTT Wink veya SmartThings ile entegre olmasını isteyebilir. Ancak tüm kilitler bunu yapamaz. Ayrıca kilidin bir güvenlik sistemiyle entegre olmasına ve/veya video gözetim sistemlerine, kameralara, alarmlara ve daha fazlasına bağlanmasına ihtiyacınız olup olmadığını da göz önünde bulundurun.

Dayanıklılık

Dayanıklılık en temel unsurdur. Kilit muhtemelen dışarıda olacağından, aşırı hava koşullarına karşı hassastır. Kilidin su geçirmez, soğuğa dayanıklı, ısıya dayanıklı vb. olup olmadığını ve çeşitli nedenlerden kaynaklanan hasarlara karşı herhangi bir garantinin olup olmadığını kontrol edin.

Fiyatandırma

Anahtarsız elektronik kapı kilidinin fiyatı, işlevselliğe, özelliklere, kuruluma, bağlantıya ve gerekli donanıma ve ayrıca kaç tane kilide ihtiyacınız olacağına bağlıdır. Fiyatları göz önünde bulundurarak tercihinizi yapmanız da fayda vardır.

Elektronik Geçiş Sistemi Çeşitleri

Elektronik geçiş sistemi çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Tuş Takımı/Kombinasyon Kilitleri

Tuş takımı/şifreli kilit modeli, kapının kilidini açmak için bir PIN gerektirir. Kurulumu ve bakımı çok kolaydır ve farklı kullanıcılara farklı kodlar atayabilirsiniz.

Anahtarsız/Kablosuz Akıllı Kilitler

Anahtarsız ve kablosuz akıllı kilitler de popüler seçeneklerdir. Bir Wi-Fi bağlantısı üzerinden kilitlerinize bağlanmanıza izin verirler. Böylece kilitlerinizi dünyanın herhangi bir yerinden bir mobil uygulama veya uzaktan kumanda ile kontrol edebilirsiniz.

Anahtarlık ya da Kartlar

Anahtarlıklar veya anahtar kartları, Bluetooth veya radyo frekansı tanımlama (RFID) özellikli akıllı kilidinizin kilidini açmanın bir yoludur. Devre dışı bırakmak için anahtarlığa veya karta kilit sensörüne dokunmanız yeterlidir.

Biyometrik kilitler

Biyometrik kilitler, popüler ve gelecek vadeden bir elektronik kapı kilidi seçeneğidir. Parmak izinizi yüzünüzü tarayarak bir kapının kilidini açabilirsiniz.

Benzer QBlog Yazıları

Üye Girişi
× Destek Talebi