blog_ana_resim

Paket Kaybı Nedir? Nasıl Önlenir?

Packet Loss olarak bilinen paket kaybı, günümüzdeki ağ koşulları açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle de bugün paket kaybının ne demek olduğu ve bu olası durumların nasıl ortadan kaldırıldığını ele aldık.

Zira teknolojinin içerisinde yer aldığımız sürece bu gelişmelere ayak uydurmak gerekiyor. Peki, paket kaybı ne demek ve nasıl önleniyor? Tüm bu soruların yanıtını ayrıntılı olarak ele aldık. Ve işte detaylar…

Paket Kaybı (Paket Loss) Ne Demek?

İnternet trafiği oldukça yoğun ve hızlıdır. Ve süreç içerisinde aynı anda birden fazla veri alışverişi yapan bir yapıya sahiptir. Biz de ziyaretçiler olarak kullanmakta olduğumuz internet hizmetleri sayesinde her gün internet sitelerinin sunucuları, Online oyunları, Discord gibi sesli konuşma servislerinin sunucularıyla veri alışverişi yapmaktayız.

Yapılan bu veri alışverişi, internet trafiği içinde taşınabilmesi için paketlere ayrılmaktadır. Ve bu paketleri de sırasıyla alıcı-verici arasında döngü oluşturmaktadır. Bu döngüde herhangi bir paket karşı tarafa ulaşmazsa bu durumda bir paket kaybı problemi yaşanıyor demektir.

Kısacası veri alışverişinin sağlıklı bir şekilde çalışmaması durumu paket kaybı meydana geldiğini gösterir. Peki, bu tür problemleri yani paket kaybını nasıl önleyebiliriz.

Paket Kaybı Önleme Aşamaları

Paket kaybı, en sık yaşanan ve ortaya çıkabilecek problemlerden bir tanesidir. Ancak bunun önlenmesi elbette ki mümkündür. Önlemek için yapılması gerekenler de çok basittir. Adım adım önleme aşamaları şu şekildedir:

  • Eski ve yetersiz donanımları değiştirin.
  • Kablosuz bağlantıları iyileştirin.
  • Modem ve bilgisayar desteği varsa 5 GHz bağlantı kullanın.
  • Uygun bir Wi-Fi kanalı bulun. Bu önlemlere ek olarak alınabilecek daha birçok önlem vardır. Bunlar ise kısaca şu şekilde verilebilir.
  • Modemi yüksek bir yere taşıyabilirsiniz. Örneğin; kitaplığın üstü, dolap vb. yerler olabilir. Ne kadar yüksekte olursa sinyal verme oranı o kadar çok olacaktır.
  • Modemin çevresinde çok fazla eşya bulundurmamaya özen gösterin. Özellikle de içeriğinde metal olan eşyalar sinyallerin gücünü etkilemektedir.
  • En önemlisi de duvarlar sinyal için önemli bir faktördür. Modem ile aranızda çok fazla duvar olduğu durumlarda sinyal derecesi düşecektir.

İşi Alanında Uzman Quicklyserv Ekibine Emanet Edin!

Teknolojik hizmetlerimizin her birinden kaliteli bir şekilde faydalanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken alanında uzman ve profesyonel olan ekibimizle iletişime geçmektir. Zira biz 7-24 Online olarak hizmetinizdeyiz. Bugünden sonra sizlerin de rotası Quicklyserv olacak.

Üye Girişi
× Destek Talebi