blog_ana_resim

Ağ Tasarımı Nasıl Yapılır?

Teknolojinin hızı her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle de bilgi teknolojilerindeki gelişme ile birlikte ağ tasarımları da ön plana çıkmaktadır. Peki, ağ tasarımı nedir? Ağ tasarımı nasıl yapılıyor? Günümüzde önemi olan bu soruların yanıtı detaylarıyla birlikte aşağıda yer almaktadır.

Ağ Tasarımı Ne Demek?

Ağ tasarımı, birden çok bilgisayarın kullanılması ve bir araya getirilmesiyle oluşturulan tasarım türüdür. Genellikle de bilgi teknolojileri uzmanları, bilgisayar mühendisleri ve ağ tasarımcıları tarafından oluşturulan bir ağ sistemidir. Ağ tasarımı genel, kapsamlı olarak ele alınır ve bu şekilde yapılır.

En küçük ayrıntısı bile atlanmadan güvenlik açığı ve ağın sağlıksız çalışması gibi durumlara sebep olur. Bu nedenle hassas bir şekilde yapılan tasarımdır. Tasarlanacak ağın mantıksal bir dizge içerisinde bir harita ile birlikte ortaya konulmasıyla başlayan sürecin tamamıdır. Peki, ağ tasarımı nasıl yapılıyor? İşte adımlar…

Ağ Tasarımı Yapılış Aşamaları

Ağ tasarımını yapmadan önce bir sıralama yapılması gerekmektedir. Bu sırayı doğru şekilde izlediğiniz takdirde hem güvenli hem de sağlıklı bir ağ tasarımı yapmanız mümkün olacaktır. Bu adımlar ise sırasıyla şu şekildedir:

  • Ağ haritası ve kritik noktaların belirlenmesi
  • Kablolamanın yapısal durumu
  • Ağ içinde çalışacak aygıtların sayısı, bu aletlerin türü ve bulundukları konum
  • IP adresleme yapısı
  • Ağ güvenliği ve mimari

Bu adımlar sonrasında sizler de ağ tasarımı kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Ağ Tasarımı için Gerekli Olanlar

Ağ tasarımı için vazgeçilmez aşamalar vardır. Bu aşamalar; tasarım aşaması, gelecek planı, güvenlik vb.dir. Bu aşamaları ve yukarıda bahsettiğimiz adımları dikkate aldığınızda en doğru ağ tasarımının sahibi olabilirsiniz.

Ancak işi uzmanına bırakmanız çok daha ideal olacaktır. Evet, alanında uzman ve profesyonel ekibi ile fark yaratan Quicklyserv hizmetlerinden bahsediyoruz. Quicklyserv kim? Hizmetleri neler?

Quicklyserv ile Hizmet Farkını Yakından Tanıyın!

Gerek ağ tasarımı gerekse de diğer tüm altyapı ve bilgi teknolojileri hizmetleri için Quicklyserv ile tanışabilirsiniz. Çünkü alanında uzmanlaşmış ve bugüne kadar adından söz ettirmiş başarılarımızla sizlere en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

İstediğiniz hizmetler için Quicklyserv’e uğrayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı şekilde hizmet ve teknik destek için bize taleplerinizi iletebilirsiniz. Üstelik sadece bir telefon uzağınızdayız. 7-24 Online olarak hizmet veriyoruz ve tüm avantajlarımızdan yararlanmak üzere sizleri de bekliyoruz. Quicklyserv ile hizmet farkını yakından tanıyın!

Üye Girişi
× Destek Talebi