Akıllı PDU Nedir? Sistem Odaları İçin Önemi Nedir?

Akıllı güç dağıtım birimi (PDU), gerçek zamanlı uzaktan güç ve ortam izlemeyi etkinleştirmek için ağ bağlantılı bir sunucu rafındaki BT cihazları için bir güç kaynağıdır. Akıllı PDU’lar daha iyi çalışma süresi, verimlilik için BT altyapı yönetimi geliştirilmiş etkinleştirin kapasite planlaması ve enerji tüketimi sağlamaktadır. Temel PDU’larla karşılaştırıldığında akıllı PDU’lar, aşağıdakiler dahil olmak üzere veri merkezi yönetimini iyileştirebilecek birçok yetenek içerir. Bunlar aşağıdaki gibidir.

Akıllı PDU Özellikleri

Ölçüm

İster ünite ister giriş veya çıkış düzeyinde olsun ölçüm, Güç Kullanım Etkinliği (PUE) gibi ölçümleri izleyerek kaynakların daha doğru bir şekilde sağlanmasını ve verimliliğin artmasını sağlamak için güç kullanımını ve kapasite verilerini anlamanızı ve yönlendirmenizi sağlar. Ağ arabirim kartları/kontrolörleri: Uzaktan kontrol, güç eylemleri ve veri merkezi yönetimi için kritik olan diğer işlevleri etkinleştirmek için bir ağ üzerinden akıllı PDU’lara bağlanabilir ve bunlara erişebilirsiniz.

Uzaktan Yönetim

Bazı akıllı PDU’lar, cihazları herhangi bir zamanda herhangi bir yerden açıp kapatmak ve güç çevrimi yapmak gibi güç işlemlerini gerçekleştirmenize olanak tanır. Çevre sensörleri: Akıllı PDU’lara bağlı sensörler sıcaklık, nem, basınç, hava akışı ve diğer verileri toplayabilir.

Bellenim Güncellemeleri

Sorunsuz işlemleri sürdürmek için üretici tarafından yapılan geliştirmeler ve düzeltmelerle birlikte bellenim güncellemelerini yükleyebilirsiniz.

SNMP Tuzak Bildirimleri

Uyarılar, eşik dışı sıcaklık ve yük gibi belirli koşullara göre tetiklenebilir.

Güvenlik Yönetimi

Akıllı PDU’lar, kabinler ve muhafaza alanları için kontak kapatma ve elektrikli kuru kontak kapı kilitlerine sahip olabilir. Ayrıca şifreleme protokolleri, parolalar ve dizin hizmetleri kullanan cihazlara güvenli erişim ve yetkilendirme sunabilirler.

Akıllı PDU Türleri

Birbirinden farklı akıllı PDU çeşidi bulunmaktadır. Söz konusu akıllı PDU çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Ölçülü Giriş PDU'ları

Bu PDU’lar, kullanıcıların güç kullanımını ve devrelerin mevcut kapasitesini belirlemesine yardımcı olarak ekipman sağlamayı kolaylaştırır. Giriş düzeyinde ölçüm, kullanıcıların devreleri aşırı yüklemeden kaçınmasına ve güç kullanım etkinliği (PUE) gibi verimlilik ölçümlerini hesaplamasına olanak tanır.

Ölçülü Çıkış PDU'ları

Çıkış düzeyinde ölçüm, kullanıcıların güç kullanımı düzeylerini ve raftaki kullanılabilirlik kapasitesini belirlemelerine yardımcı olarak provizyonu kolaylaştırır. Bu tür bir modelin daha spesifik bir işlevi, kullanıcıların cihaz veya sunucu düzeyinde gerçek güç tüketimini anlamalarına yardımcı olarak verimlilik karşılaştırmalarına izin vermektir. Bu, veri merkezinin maliyetleri belirli birimlere tahsis etmesine ve kaynakları etkin bir şekilde kullanmasına olanak tanır.

Anahtarlı PDU'lar

Anahtarlı PDU’lar , bireysel veya çıkış grupları üzerinde kontrol ile birlikte ölçülü giriş PDU’sunun hizmetlerini sunar. Yetkili bir kullanıcı, cihazları uzaktan ve belirli bir sırayla çalıştırabilir. Ayrıca, güç akışının olmaması için güç sırasını geciktirmelerine izin vererek cihazların ömrünü uzatır. Bu tür bir model, sunucuları yeniden başlatarak hizmetleri geri yüklemeye izin verdiğinden, uzaktan dağıtımda çok önemlidir. Ayrıca, kullanıcının şu anda kullanımda olmayan cihazları kapatmasına izin vererek güç tasarrufuna da yardımcı olabilir.

Çıkış Ölçümlü Anahtarlı PDU'lar

Bu model tipi, adından da anlaşılacağı çıkış ölçümüne ek olarak, uzak bir konumdan yetkili çalıştırma dahil olmak üzere anahtarlı PDU’ların tüm özelliklerine izin verir.

DCIM Yazılımı ile Akıllı PDU İzleme

Veri Merkezi Altyapı Yönetimi (DCIM) yazılımı, Akıllı PDU’larda bulunan özellik ve yeteneklerin çoğunu entegre, tek bölmeli bir arabirimde geliştirmek için sıklıkla kullanılır. Akıllı PDU’lardan toplanan veriler, iş zekası gösterge panoları ve görsel analitik aracılığıyla otomatik olarak eyleme dönüştürülebilir bilgilere dönüştürülür. Uzaktan yönetim ve güç işlemleri, toplu ürün yazılımı güncellemeleri, klonlama yapılandırmaları ve yedeklerden geri yükleme işlemlerinin tümü aynı kullanıcı arayüzü üzerinden gerçekleştirilebilir.

Üye Girişi
× Destek Talebi