CCTV Nedir? Ne İşe Yarar?

CCTV kapalı devre televizyon anlamına gelir ve genellikle video gözetimi olarak bilinir. Kapalı devre, genel olarak halka yayınlanan normal TV’nin aksine, yayınların genellikle sınırlı (kapalı) sayıda monitöre iletildiği anlamına gelir. CCTV ağları genellikle suç faaliyetlerini tespit etmek, caydırmak ve trafik ihlallerini kaydetmek için kullanılır. Ancak CCTV’nin başka kullanımları da vardır. CCTV teknolojisi ilk olarak 1942’de Alman bilim adamları tarafından V2 roketlerinin fırlatılmasını izlemek için geliştirilmiştir. Daha sonra atom bombasının test edilmesi sırasında Amerikalı bilim adamları tarafından kullanılmıştır. Bu bilgiler göz önüne alındığında son derece yaygın bir kullanım alanına sahip olduğunu ifade etmek gerekir.

CCTV Uygulama Alanları

CCTV’nin uygulama alanları genel olarak aşağıdaki gibidir.

Suç Yönetimi

CCTV gözetimi potansiyel suçluları caydırabilir. Bir suç meydana geldiğinde, video görüntüleri kolluk kuvvetlerinin soruşturma yapmasına ve daha sonra bir hukuk mahkemesinde kovuşturma için kanıt sağlamasına yardımcı olabilir. CCTV ile birlikte kullanılan ses, termal ve diğer tip sensörler, yetkilileri bir yerde yangın veya silah atışları gibi olağan dışı olaylar konusunda uyarabilir. İşletmeler için, CCTV kameraları kurum içi suç faaliyetlerini tespit edebilir ve izleyebilir. Hapishaneler, dronların mahkumlara uyuşturucu ve diğer kaçak malları teslim etmesini önlemek için video gözetimi kullanabilir. Güvenlik kameraları, örneğin çatılar gibi kolayca erişilemeyen alanları izleyebilir.

Şehir ve Topluluk Sokak İzleme

Trafik ışıklarındaki ve şehirlerin başka yerlerindeki kameralar, insanları trafik istatistiklerini ve hızlanma için kanıtlayıcı görüntüleri toplamak için izliyor. IoT’nin varisi olan AoT, şehir hakkında başta hava durumu ve çevre olmak üzere gerçek zamanlı veriler toplamak için bir girişimdir. Bazı duyu düğümleri, kaydettikleri görüntüleri analiz eden ancak bireylerin gizliliğini korumak için bu görüntüleri iletmeyen veya saklamayan güvenlik kameraları içerir. Esas olarak bilgisayarlı görü yazılımını geliştirmek için kıdemli araştırmacılar tarafından kullanılmak üzere sınırlı sayıda saklanmaktadır. Proje, gizlilik bekçilerinin bir miktar direnişiyle karşılaşmıştır.

Afet Yönetimi

CCTV kameraları kullanarak acil servisler ve kurtarma görevlileri yanan bir binanın içinden, bir mağaradan veya bir sahne üzerinde uçan bir helikopterden video aracılığıyla bir durumu afet yönetim ekiplerine iletmek için olayları gerçek zamanlı olarak değerlendirebilir ve izleyebilir.

Tıbbi İzleme ve Teşhis

İnsanların duygu ve düşüncelerini ifade eden yaklaşık 43 yüz kası vardır. Akıllı yazılım, bu ifadeleri, örneğin acı veya endişeyi, insanların yapabileceğinden daha kolay bir şekilde görüntülerden tanımlayabilir. CCTV kameraları ayrıca hastaları olası tıbbi krizleri, örneğin felç, epileptik veya astım krizi tespit etmek için izleyebilir.

CCTV Türleri Nelerdir?

CCTV türleri genel olarak aşağıdaki gibidir.

Analog

Sürekli video sinyallerini iletmek için koaksiyel kablolarda Bayonet Neill-Concelman (BNC) konektörlerini kullanılmaktadır. Nispeten düşük çözünürlüklüdür. Ancak ucuz ve etkilidirler. Bir analog sistemde daha fazla çevre birimi vardır. Örneğin standart koaksiyel kablolar genellikle sesi iletmez.

Analog sinyaller dijitalleştirilebilir. Bu da eski ekipmanlarla bile dijitale geçmeyi daha uygun maliyetli hale getirir. Görüntüler bir video yakalama kartı gerektirir ve bir PC veya teyp kaydedicide saklanabilir. Bir üst seviye analog HD, geleneksel sistemlere (1080 piksel) göre daha yüksek çözünürlük sağlar ve analog kameralar ve BNC ile geriye dönük uyumludur.
Dijital Sinyalleri kamera düzeyinde dijitalleştirilmektedir. Bu sistemler, görüntüler doğrudan bir bilgisayara depolandığından bir video yakalama kartı gerektirmez. Ancak kayıtları depolamak için büyük miktarda alan gerektiri. Bu nedenle genellikle yoğun şekilde sıkıştırılırlar.

IP

Analog veya dijital kameralarla kullanılan bu sistemler, görüntüleri internet üzerinden yayınlamak için bir video sunucusu kullanır. IP kameralar, birden fazla kamerayı veya kamera sistemini kapsayabilecek geniş bir açıyı kapsayabilen bir kamerada daha fazla kamera içerme yeteneğine sahiptir.

Üye Girişi
× Destek Talebi