blog_ana_resim

IP Adresindeki 192 Ne Anlama Geliyor?

İnternet kullanımın yaygın olmasıyla birlikte gündemden düşmeyen birçok kavram vardır. Bu kavramlardan biri de çoğu kişi tarafından bilinen IP adresleridir. Özellikle de internete bağlanan cihazların tamamında bulunması gereken bir adrestir. Kısacası cihazların internete bağlanabilmesi için bir IP adresine, numarasına sahip olması gerekmektedir. Peki, IP adresi ne demek? IP adresindeki 192 neyi ifade ediyor?

IP Adresi Nedir?

IP adresi, cihazları internet ya da yerel ağ üzerinde tanımlamaya yarayan eşsiz bir adrestir. IP açılımı ise Internet Protokolüdür. İnternet veya yerel ağ üzerinden gönderilen bilgilerin, verilerin formatını belirleyen bir dizi kuraldır. Sonuç olarak IP adresleri, bir ağ üzerinde cihazlar arasında bilgi aktarımının sağlanmasına imkân sunan tanımlayıcılardır.

Her bir cihazın kendine özgü IP adresi bulunur. Ayrıca IP adresleri manuel (elle) ayarlanabilir. Ancak genel itibariyle IP adresleri cihazlara otomatik olarak tanımlanır. Zira elle IP adresi ayarlamak aynı IP adresine sahip olan cihazların çakışmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle otomatik verilen IP adresleri daha sağlıklı çalışır ve herhangi bir cihazla çakışmaz.

IP Adresindeki 192 Neyi İfade Ediyor?

IP adresleri; A,B,C,D ve E şeklinde beş sınıfa ayrılmaktadır. A sınıfı bir ağda 16.777.214 bilgisayar bulunur. Bu bilgisayarlar, 0’dan 127’ye kadar olan sayılar ile başlayan IP adresleridir. Bununla beraber 127, yerel geri döngün için ayrılmaktadır. Diğer sınıflar ise aşağıda derlediğimiz IP numaralarına sahiptir.

  • B sınıfı; 65.534 bilgisayar barındırabilir. Bu sınıfı bir ağ üzerindeki bilgisayarlar ise 128’den 191’e kadardır.
  • C sınıfı; 254 bilgisayar barındırabilir. Bu tür ağlar ev ağı ve birçok şirket ağı için yeterlidir. Bu ağdaki bilgisayarlar 192 ile 223 arasında bir sayı ile başlayan bir IP adresine sahiptir.
  • D sınıfı; 224-239 bilgisayar barındırır.
  • E sınıfı; 240-254 bilgisayar barındırabilir. Bu ağlar yedek olarak görev yaparlar.

Bu şekilde sınıflanan IP adresleri, internetin büyümesiyle birlikte bir takım sorunlara neden oldu. Adresler bir noktadan sonra tükenmeye başladı. Bu nedenle de bir dizi özel ağ adresi tanımlandı.

Bunlar ise;

  • A sınıfı: 10 ile başlayan adresler (herhangi bir adres).
  • B sınıfı: 172 ile başlayan ve ikinci sayı dizisi olarak 16-31 olan herhangi bir adrestir.
  • C sınıfı: 192.168 ile başlayan herhangi adresler.

Kısacası günümüzde artık birçok cihaz 192.168 sayı dizisi ile internete bağlanabilmektedir. Bu noktada “192” önemli bir rol oynamaktadır.

Quicklyserv ile Hizmet Çözümlerini Yakından Tanıyın

IP adresleri, alt yapı hizmetleri vb. gibi birçok konuda detaylı bilgiyi bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Özellikle de teknolojik sorunlarınıza kalıcı çözümler bulmak için alanında uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Zira biz Quicklyserv olarak her zamanın yanınızdayız. Dilediğiniz zaman teknik destek talebinde bulunabilirsiniz.

Üye Girişi
× Destek Talebi