blog_ana_resim

IPv4 Nedir?

Teknolojinin sunduğu imkânlardan yararlanmak için ihtiyacımız olan bazı farklı kimlikler bulunmaktadır. Bu kimlikler, internete erişim sağlayacak cihazların tanımlanmasını sağlamak ve Global olarak internet bağlantısı kurmak amacıyla kullanılırlar ve oldukça da önemlidir.

IP adresi ve MAC adresi bu önemli kimliklerdir. MAC adresleri cihaz tanımlaması yapmak için kullanılır. IP adresleri ise cihazların Global adreslerini belirlemektedir. Bunların yanı sıra IP adresleri IPv4, IPv6 şeklinde protokollere sahiptir.

IP Adresi Ne Demek?

IP adresleri, herhangi bir ağ üzerindeki cihazlar arasında verilerin gönderilmesine imkân tanıyan tanımlayıcı kimliklerdir. Bu kimlikler, konum bilgilerini içerir ve cihazların iletişim kurabilmesi amacıyla erişebilir olmasını sağlamaktadır.

İnternetin bilgisayarlar, modemler ve web sitelerini ayırt emek için bir yönetme ihtiyacı bulunur. IP adresleri de bu ihtiyacı giderir ve internetin çalışmasında çok önemli bir role sahiptir. IP adresinin açılımı ise İnternet Protocol yani internet protokolüdür ve günümüzde hâlâ yaygın olarak kullanılan IPv4 üzerine inşa edilmiştir.

Fakat IPv4 yetersiz kalmaya ve tükenmeye başladı bunun için de IPv6 geliştirildi. Tüm dünya IPv6 protokolüne geçiş yapmaktadır. Peki, IPv4 ne demektir?

IPv4 Ne Demek?

Ülkemizde hâlâ IPv4 kullanımı standart bir kullanım halindedir. Modemlere verilen 192.168.1.1. ya da 192.168.0.1 gibi IP adresleri, yerel ağlar dışındaki birçok alanda kullanılmaktadır. Bu IP yapısına ise IPv4 denmektedir. Bu yapılardaki IP’ler sınırlı sayıdadır ve hatta artık tükenme noktasındadır.

Bu nedenle internet servis sağlayıcıları da farklı sistemler geliştirmek durumunda kaldı. CGNAT adı verilen bu sistem, kısacası birden çok kullanıcıya tek bir IP adresini bölüştürme işlemi olarak açıklanabilmektedir.

Bu yöntem ile birlikte kullanıcıların hem internet hızları hem de gecikme süreleri (ping) olumsuz etkilenmektedir. Bu sorun için ise IPv6 devreye girmektedir. Ancak IPv4 kullanımı da henüz bitmemiştir. Devam eden yaygın kullanımlardan bir tanesidir.

Altyapı sorgulaması ve diğer internet işlemleri, teknolojik ürün talebi, teknik destek ve çok daha fazlası için Quicklyserv ile başarıya imza atabilirsiniz. Alanında uzman ekibimiz ile iletişime geçebilir, hizmet talebinde bulunabilirsiniz. Kalıcı çözümler bularak tüm sorunlarınızı ortadan kaldırmak Quicklyserv ile çok daha kolay olacak…

Üye Girişi
× Destek Talebi