blog_ana_resim

Ping Nedir?

Packet Internet-Network Groper olarak kısaltılmış olan Ping, Online dünyası için oldukça önemli bir kavramdır. Türkçe olarak da şebekeler arası ya da internet paketi olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca ping kavramı, çoğu kişi tarafından bilinmese de aslında gündelik hayatta internet bağlantılarında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Hızlı ve güvenli bir bağlantının ön koşulu ise ping reaksiyon süresinin kaliteli bir performans göstermesidir. Ping, bağlantılardaki reaksiyon süresi anlamına gelir. Mevcut olan verilerin bir diğer sunucuya gidip gelme süresini ölçer. Örneğin; yurt dışı üzerindeki bir veriye bağlanmak istediğinizde ping süresi uzar.

Genel bir tanımla ele alacak olursak ping; herhangi bir bilgisayar üzerinden alınan veri paketlerinin, ilgili sunuculara iletilmesi esnasında geçen süreye denir. Gecikmelerin genel olarak milisaniyelerle ölçüldüğü ping miktarı arttığında ise “lag” adı verilen gecikmeler yaşanır. Çevrimiçi oyunlarda milisaniyelik gecikmeler oldukça önemlidir.

Yaşanan ping sorunlarından dolayı oyuncular için can sıkıcı bir durum ortaya çıkar. Bunların yanı sıra bazı durumlarda ping süreleri yükselir. Bu yükselmelerden dolayı da videolar takılabilir, daha üzün sürede tamamlanabilir. Benzeri pek çok bağlantı sorunu yaşanabilir. Peki, genel olarak ping neden yükselir?

Ping Yükselmesinin Nedenleri Nelerdir?

Ping yükselmesinin bir değil, birkaç sebebi vardır. Bu sebepler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Bağlantı Tipi; ADSL, 3G ve fiber internet bağlantılarının her biri farklı bir ping değerine sahiptir. Bu bağlantılar arasında ping sorununun en az yaşandığı bağlantı fiberdir. Diğer bağlantı tipleri ise daha yüksek ping değerleriyle ölçülmektedir.
  • Bağlandığınız sunucuların fiziksel konumlara olan uzaklıkları; bu en büyük ping yükselme sebeplerinden bir tanesidir. Peki, neden? Şöyle ki, mesela Türkiye’de bulunan bir sunucuya bağlanırken 30 ms ping kullanılırken, Amerika’daki bir sunucuya bağlanırken ise 70 ms ping kullanılmaktadır. Haliyle ping süresi uzamakta yani yükselmektedir.
  • Google DNS sunucularının kullanılması; Google DNS gibi DNS sunucuları kullanmanız durumunda ping süresi yükselecektir. Mesela oyun oynarken bu tür DNS ayarlarını silebilir, varsayılan DNS ayarlarını kullanabilirsiniz. Böylece ping süresi düşecektir.

Quicklyserv ile Teknolojik Çözümleri Tanıyın!

Teknolojik hizmetlerimiz oldukça geniş kapsamlıdır. Fiber kablolama alt yapısı başta olmak üzere diğer tüm hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Bunun için alanında uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Ping ile ilgili veya herhangi bir sistemsel, bağlantı veya hizmet hakkında bilgi alabilirsiniz. Üstelik dilediğiniz zaman Quicklyserv ekiplerimizden destek talebinde bulunabilirsiniz.

Üye Girişi
× Destek Talebi