blog_ana_resim

Watchdog Timer Nedir?

Ortam izleme ve denetleme çözümlerinden biri olan Watchdog Timer, önemli bir sistem parçasıdır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan bu sistem tam olarak ne demek ve ne işe yarıyor? Tüm bu sorularınıza yanıt verdik. Özellikle de teknolojik alanda bilinmesi gereken önemli bir kavram olan watchdog timer hakkında detayları ele aldık.

Watchdog timer mekanizmaları, çalışan ana yazılımların bir anda sonlanmasından sonra sistemin tekrar başlatılmasını sağlar. Bu mekanizmalar çoğu zaman donanım tabanlı bir zamanlayıcı olarak çalışmaktadır. Bir başka tanımla watchdog timer, bir çeşit güvenlik zamanlayıcısı anlamına gelmektedir. Belli bir zaman geçtikten sonra yenilenmeyen sistemlerin yeniden başlatılmasını sağlayan watchdog timer, kritik uygulamalar tarafından da kullanılmaktadır.

Watchdog Timer Kullanım Amaçları Nelerdir?

Watchdog timer, normal olarak çalışan bilgisayardaki yazılım yürütme süresini izlemek veya bu süreyi sınırlamak amacıyla da tercih edilmektedir. Bir watchdog zamanlayıcısı, görevi sonlandırmak ve başarısızlığı rapor etmek gibi eylemlerde bulunmak için de kullanılır.

Birbirinden farklı düzeltici eylem türlerinin herhangi birini başlatabilir. Bu düzelticiler eylem türleri arasında ise işlemci sıfırlama, maskelenebilir kesinti, maskelenmeyen kesinti, güç döngüsü vb. işlemlerin kombinasyonları yer almaktadır.

Genel olarak watchdog oldukça kaliteli ve güvenli bir yazılımsal zamanlayıcıdır. Bilgisayar arızalarını tespit etmek ve bu arızlardan kurtulmak için kullanılan bir zamanlayıcıdır.

Watchdog Timer Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Watchdog timer kullanım alanı yaygındır. Pek çok yerde kullanımına denk gelmeniz de mümkündür. Peki, en çok hangi durumlarda tercih ediliyor? İşte detaylar:

İnsan operatörler tarafından fiziksel bir biçimde erişilebilir olmayan uzay sondaları gibi uzak gömülü sistemler örnek olarak verilebilir. Arıza durumlarından çıkılmadığında bu sistemler kalıcı bir şekilde devre dışı kalabilmektedir.

Örneğin; robotlar ve diğer otomatik makinelerde kontrol bilgisayarında meydana gelen bir arıza, bilgisayarlara kolayca erişilse dahi ekipman hasarı veya çeşitli zedelenmeler mümkündür. İşte bu tarz durumlarda ise watchdog timer tercih edilmektedir.

Quicklyserv Hizmet Çözümlerimizden Yararlanın!

Birden çok teknolojik soruna kalıcı çözümler üretiyoruz. Sistem bakım ve onarımları yapıyoruz. Ortam izleme denetleyicileri sunuyoruz. Ve aynı zamanda da pek çok teknolojik cihazın satışını gerçekleştiriyoruz. Kısacası Quicklyserv olarak ihtiyacınız olan hizmetleri sunuyoruz. Alanında uzman ekibimiz ile görüşebilir, teknik destek talebinde bulunabilirsiniz.

Üye Girişi
× Destek Talebi