blog_ana_resim

Port Nedir? Nasıl Çalışır?

Teknolojinin kaçınılmaz ve en yaygın olan kavramlarından biri de “port” kavramıdır. Bilgisayar ve teknoloji terimlerinin arasında en çok bilinen kelimelerden biridir. Genel olarak fiziksel bağlantılarda kullanılan portlar, üzerinden bağlanmış herhangi bir makinaya data (veri) gönderebilmektedir.

Port kelimesi Türkçe olarak da liman demektir. Kısacası port, teknoloji dünyasında önemli bir yere sahiptir. Belirli bilgileri alan ve gerekli yere götürme işlemini yapan port, en basit tanımıyla kablo girişi demektir. Dış birimler ile bilgisayarlar arasındaki veri akışını sağlayan bir aparattır.

Mesela port; Mouse, yazıcı ve klavye gibi dış birimlerden bilgi alışverişini sağlar. Aynı zamanda port önemli bir terim olduğu kadar çalışma mantığı da oldukça önemlidir. Peki, port nasıl çalışır?

Port Nasıl Çalışır?

Portlar, dış birimler için özel olarak üretilmiştir. Dış birimler portlar aracılığıyla bilgisayara bağlanır ve onunla iletişim kurar. Donanımcılar için kablo girişi anlamına gelmektedir. Ancak elektriğe bağlanan değil, bilgisayara bağlanan kablo girişleridir.

Yazılım dünyasında ise port, daha farklı bir anlama gelmektedir. Belli bir limandan veriyi alır ve belli bir limana götürür diyebiliriz. Ancak yazılım dünyasında port, herhangi bir fiziksel bağlantı yeri değildir. Mantıksal bir bağlanma türüdür. Aynı şekilde portların da çeşitleri vardır.

Port Çeşitleri

Paralel port; seri porta göre daha hızlıdır. Ancak buna rağmen aynı stabiliteyi sağlamaz. Genellikle yazıcı bağlantıları için kullanılan bir port türüdür. Bu bağlantı noktasına aynı zamanda LPT denir.

Seri port; 9 ve 25 pinden oluşan iki türü bulunmaktadır. Tek sefere bilgisayara sadece bir bit yollayabilir. Günümüzde ise bunun yerine daha hızlı olan USB ile PS/2 portları gelmiştir.

PS/2 portları; klavye ve fare için kullanılmaktadır. Fare ve klavyeler için kablo girişleri farklı renktedir. Bu portalara takılacak donanım girişleri de farklı renkleri içermektedir.

Bunların yanı sıra daha pek çok port girişleri vardır. USB portu, IEEE 1394 Firewire portu, oyun portu, RJ-45 portu, RJ-11 portu, SCSI portu, VGA portu, ses kartı konnektörleri vb. gibi portlardır.

Yapısal Kablolama Çözümleri Quicklyserv'de

Quicklyserv olarak ihtiyacını olabilecek çözümleri sunmaktayız. Özellikle dijital dünya için gerekli olan teknolojik cihazların da satışını yapmaktayız. İster teknolojik ürünler isterseniz de kalıcı çözümler bulmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman ekibimiz 7-24 hizmetinizde. İstediğiniz zaman teknik destek talebinde bulunabilirsiniz.

Üye Girişi
× Destek Talebi