Sistem Odası Döşemesi Uygulaması İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Bilgisayar sistemi yöneticilerinin bir çoğu bir sunucu odası kurmadan önce önceden plan yapmanın ne kadar önemli olduğunun farkında değildir. Önceden planlama yapmak size uzun vadede çok fazla zaman ve hayal kırıklığı kazandıracaktır. Bu noktada sistem odası kurulumunda dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylardan aşağıdaki gibi bahsedebiliriz.

Alan Gereksinimlerinizi Düşünün

Kişisel deneyimlerimden yöneticilere planlarının ihtiyaçları etrafında dönmesi gerektiğini unutmamalısınız. Şimdi neye ihtiyacınız var? Ve neye ihtiyacın olacak gelecekte? gibi sorulara cevap vermelisiniz. Örneğin, şu anda tüm ekipmanlarınızı 12×14 bir dolaba koymak isteyebilirsiniz. Ancak beş yıl içinde ne kadar alana ihtiyacınız olacak? Açıkçası, gelecekte ne kadar alana ihtiyacınız olacağını bilmek pratik ve uygun maliyetlidir. Ancak önceden planlama yapmak size şimdi üzerinde çalışmak için çok daha fazla alan sağlar.

Ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu anladıktan sonra, amirlerinizi tahminlerinizin doğru ve pratik olduğuna ikna etmeniz gerekecektir. İlk olarak, amirlerinizle oturup onlara şu anda ne kadar çalışan ve ekipman bulundurmanız gerektiğini göstermelisiniz. Ardından, onlara beş veya on yıl içinde nerede olacağınızı düşündüğünüzü söylemeniz gerekir. Onlara gelecekte genişlemenin ne kadara mal olacağını söyleyin. Bundan on yıl sonra, inşaat ve ekipman maliyeti çok daha yüksek olacak. Onlara, herhangi bir ekipmanı başka bir yere taşımanız gerekiyorsa, kablolamayı da ayarlamanız gerektiğini hatırlatın. Buradaki kilit nokta, bu adımları şimdi atabilirseniz, uzun vadede şirkete para kazandıracağınızdır. Onlara rakamlar ve somut veriler verebilirseniz, muhtemelen başarılı olursunuz.

Doğru Yeri Bulun

Sunucu odası tasarlamanın en önemli adımlarından biri uygun bir yer bulmaktır. Bu noktayı olumsuz bir örnekle açıklayabiliriz. Üç katlı bir binada bulunan bir şirkette çalıştığınızı varsayalım. Bu binanın çatısında, klimalı ve gözlerden uzak daha küçük bir yapı bulunuyor. Bilgisayar hizmetleri müdürü, çok sık kesintiye uğramamak için hemen çatıdaki binada çalışmak istediğine karar veriyor. İyi bir fikir gibi görünüyor, değil mi? Biri her aradığında, en değerli kaynağına, yani müşterilerine ulaşmak için yolda zaman kaybetmek zorunda kalıyordu. Ayrıca, kablolama maliyeti çok yüksektir.

Binanızda merkezi bir yer seçerek birçok sorunun önüne geçebilirsiniz. En iyi yer, yönetim ofislerine yakın birinci katta olacaktır. Muhtemelen bu insanlarla herkesten daha fazla iletişim kuracaksınız. Tabii ki, diğer müşteriler de önemlidir. Ancak idari personelle toplantılarda kesinlikle çok fazla zaman harcayacaksınız. Unutmayın, müşterilerinizin ihtiyaçlarına ne kadar hızlı yanıt verirseniz, o kadar popüler olursunuz. Merkezi bir konumla, servis aramaları yaparken toplu taşımada daha az zaman harcarsınız. Merkezi bir konumdaysanız, kablolama sisteminden de çok tasarruf edeceksiniz. Çalıştırmak için daha kısa kablolarınız olacak. Sonuç olarak, daha az bakıma, daha az donanıma ve endişelenecek daha az eşlemeye sahip olacaksınız.

Günümüzde bilgisayar bölümü, herhangi bir işletmenin en önemli bölümlerinden biridir. Her şeyin ortasındaymış gibi görünmek isteyeceksiniz. İzole olursanız, insanlar sizinle nasıl iletişim kuracaklarını bilemeyebilir ve sorunları kendi başlarına çözmeye çalışabilirler. Daha da kötüsü, sorunları görmezden gelebilir ve onların etrafından dolaşmaya çalışabilirler. Bunu sık sık yapmak daha büyük sorunlara yol açar.

Sunucu Odasına Erişimi Yasaklayın

Bazı sistem yöneticileri, çalışanların bilgisayar odasına erişmesini istemedikleri için izole olmak isterler. Bazı nedenlerden dolayı, çalışanlar bilgisayar odasında toplanma eğilimindedir. Bazen bir sorunu size kişisel olarak bildirdiklerinde kendilerini daha rahat hissedebilirler. Elbette en iyi çözüm, bilgisayar odasını BT personeli dışında herkese yasaklamak. Bir güvenlik sistemi oluşturarak bu alana girişi yasaklayabilirsiniz.

Sunucu Odasının Ortamını Kontrol Edin

Bilgisayar ekipmanınızı sakladığınız oda, statik, manyetik bozulmalar ve transformatörlerden ve floresan ışıklardan kaynaklanan elektrik yayılımlarından arındırılmış olmalıdır. Odanın girişine yakın bir yere statik bir ped yerleştirmelisiniz. Böylece çalışanlar odaya girmeden önce kendilerini taburcu edebilirler. Bu odada çalışan personel, statik koruma cihazlarının nasıl kullanılacağını bilmelidir. Belli nedenlerden dolayı, odada klima olmalı ve temiz ve tozsuz tutulmalıdır. Sıcaklığı 72 derece Fahrenhayt’ta tutun. (Çok sayıda ekipmanınız varsa, biraz daha serin tutmanız gerekebilir.) Bilgisayar ekipmanı eskisi kadar toza karşı hassas değildir. Ancak üzgün olmaktansa güvende olmak daha iyidir. Genellikle hava sistemindeki filtreler tozu odadan uzak tutar.

Üye Girişi
× Destek Talebi