Dosya Yönetim Sistemi

Bilgisayar ortamında yapılan en önemli işlemlerden biri dosya yönetim sistemidir. Bu nedenle bu içeriğimizde herkesin merak ettiği dosya yönetim sisteminin ne demek olduğuna değindik.

Zira günden güne birden çok bilgi ile Quicklyserv olarak yanınızda olmaya devam ediyoruz. Bu sayede öğrenmek istediğiniz daha birçok bilgiye Online mağazamız aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Ve üstelik hizmet seçeneklerimizden de yararlanabilirsiniz.

Dijital ürünlerimiz arasından ihtiyacınız olabilecek ürünlere erişebilirsiniz. Çok daha fazlası için mağazamız sizleri karşılıyor olacak. Peki, dosya yönetim sistemi nedir?

Dosya Yönetim Sistemi Nedir?

İşletim sisteminin dosyaları organize etme ve yönetme için ne kullandığını gösteren ifadedir. Dosya verilerin toplandığı birimlerdir. Sanal olarak bilgisayar bütün verilerini dosya olarak saklar. Birçok dosya tipi vardır. Program dosyaları, veri dosyaları, text dosyaları gibi…

Dosya sistemi adı verile bir yol işletim sistemi dosyaların içindeki bilgileri organize eder. Genelde işletim sistemleri hiyerarşik dosya yönetim sistemini kullanır. Bu sistem ağaç yapısı adı verilen klasörler içinde dosyaları organize eder. Bu klasör sisteminin başlangıç noktası kök dizindir.

Dosya Yönetim Sisteminin Temel İşlevleri

Sistem içerisindeki veri kümeleri dosya olarak adlandırılır. Bu nedenle ikincil bellekler daha geniş anlamıyla giriş/çıkış birimleri üzerinde tutulan verilerin yönetimi dosya yönetimi kapsamında ele alınır. Ve dosya yönetim sisteminin üç tane temel işlevi vardır. Bu işlevler;
 
  • Mantıksal dosya yapılarından fiziksel yapılara geçişin sağlanması
  • İkincil belleklerin verimli kullanılmasını sağlanması
  • Dosyaların paylaşılması, koruması ve kurtarılması ile ilgili araçların sağlanması
Dosya yönetim sistemine dair önemli içerikler bu şekildedir. Bunun gibi daha birçok önemli konuya vurgu yapmaya devam ediyoruz. Dilediğiniz zaman Quicklyserv mağazamıza uğrayabilirsiniz, 7-24 hizmetinizdeyiz. 
Üye Girişi
× Destek Talebi