Cat7 Kablo Nedir? Ne İşe Yarar?

Cat7 kablo, teknolojinin gelişme göstermesiyle birlikte kullanılmaya başlanan kablo seçeneklerinden bir tanesidir. Veri iletimi sırasında daha yüksek performans elde etmek adına tercih edilen Cat7 kablosunun neden kullanıldığına bir göz atmak ister misiniz? Kullanım alanları ve kalitesi dikkate alındığında Cat7 ile alakalı bütün değerlendirmeleri yapmak gerekir. İşte kablo çeşitleri arasında dikkat çeken Cat7 ile ilgili bütün merak ettikleriniz!

Cat7 Kablo

Veri aktarımı konusunda yüksek performans elde etmek adına kullanılan kablolar Cat7’dir. Teknolojik gelişmelerin her geçen gün farklı bir noktaya ulaştığı günümüzde daha kaliteli veri işleme süreçleri anlamına da gelen Cat7 kabloların cihazların performansını arttırmada da etkili olduğunu ifade etmek gerekir.

Internet of Things yani Nesnelerin İnterneti konusunda daha başarılı sonuçlar almak adına tercih edilen Cat7 kabloların ağ iletişimi alanında yenilikler getirdiği söylenebilir. İnternet kurulumunda geçmişte yaşanan problemler ve bağlantı hataları daha kaliteli kablo seçeneklerini gündeme getirmiştir. Bu anlayıştan hareketle Ethernet dağıtım altyapılarında Cat7 kullanılarak daha kaliteli bir deneyim yaşamak muhtemel olmuştur. İnternet kullanımında hız ve verimliliği desteklemek adına kullanılan bu kablo çevrimiçi deneyimi de iyileştirir. Tam anlamıyla kaliteli bir seçenek sunmayı başaran Cat 7 kablolarla alakalı özelliklere daha yakından bir göz atalım!

Cat7 Kabloların Özellikleri

İnternet teknolojisini daha verimli bir şekilde kullanma imkânı sunan Cat7 kabloların özellikleri genel itibarıyla aşağıdaki gibidir. Bu kaplılar Cat5 ve Cat6’nın daha üst versiyonları olduğundan bunlarla kıyaslanarak kalitelerinin anlaşılması daha kolaydır.

  • Geniş bant aralığını destekleyen bu kabloların 10G iç ve dış mekan çift korumalı katı bakır, S/FTP, 23 AWG 1000 FT ve 850 MHz çözümler sunar,
  • Birbirinden ayrı folyo ile kaplı iletkenleri bulunan dört çift 23 AWG katı bakır iletkenle kaliteyi hissettirir,
  • Elektromanyetik parazitleri gidermeyi sağlarken alüminyum koruyucu ve polietilen yalıtımıyla da kalitesini ortaya koyar,
  • Cat5 kabloların daha gelişmiş bir versiyonu olması sayesinde 100 metre mesafeye kadar 10 Gbps iletim hızı sağlar,

Bant genişliğinin çok geniş olması hareket halindeyken dahi kusursuz bir veri aktarım performansı yakalamanızı sunuyor. Tüm bu özellikleri değerlendirildiğinde Cat7 kabloların ayrıcalıklar sağladığından söz etmek mümkün. Siz de ev ve iş yerlerinizde veri aktarım hızıyla dikkat çeken bir seçenek için Cat7 kablo ayrıcalıklarından yararlanmaya başlayabilirsiniz. Yakından bir göz atalım!

Cat7 Ethernet Kablosu

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte değişen insan ihtiyaçlarını destekleyecek şekilde tasarlanan Cat7 kablonun Cat5 ve Cat6’ya nazaran daha yüksek frekansta sinyaller sağladığından söz etmek gerekir. Bu özelliği sayesinde Cat7 kablo, yüksek miktarlarda veri taşıyarak insan yaşamını kolaylaştırmayı başarır.

Kablonun yapısal olarak daha korunaklı ve kaliteli olması veri karışmasını önler. Üstelik sonlandırma konusunda da geriye dönük uyumlu bir konektör olan GG45 ile çalışır. GG45 ile çalışması sayesinde bu konektörün sahip olduğu 4 ek iletkenin ayrıcalığını sunmayı başarır. Cat5 ve Cat6 en çok kullanılan veri aktarım kabloları olarak kabul edilse de Cat7 de yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Ancak veri aktarım hızının çok yüksek seviyelerde olması bazı alanlarda Cat7 tercihini gereksiz kılar. Bu nedenle de Cat6 ya da Cat5’in fazlasıyla yeterli olduğu alanlarda Cat7 kullanımına başvurmak anlamsız olacaktır.

Cat7 Kablo Nerelerde Kullanılmaktadır?

Veri aktarım hızı ve kullanıcılarına sağladığı avantajlar sayesinde ilgi çekmeyi başaran Cat7 kabloların veri aktarımının söz konusu olduğu hemen her alanda tercih edildiğinden söz etmek muhtemeldir. Diğer kablolara nazaran daha yüksek oranda koruma sağlaması veri kaybı ve parazitin istenmediği alanlarda tercih edilmesini sağlar. Veri aktarım hızının 100 metreye kadar kusursuz olması bu türden mesafelerde aktarımı hedefleyen organizasyonlar için idealdir. Dış etkenleri absorbe ederek fazlasıyla memnuniyet sağlaması da bu kabloların en önemli özellikleridir. Ancak fiyat bakımından CAt5 ve Cat6 ile kıyaslanamayacak ölçüde pahalıdır. Bu nedenle de Cat kablosu kullanırken doğru seçim daima ön planda olmalıdır.

Cat7 Kabloları ve Fiyatları

50 metre ve katları şeklinde satın alabileceğiniz Cat7 kablolarda metre fiyatı ortalama 8 ile 10 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Bu da Cat6 kablonun neredeyse 2 katı fiyat anlamına gelmektedir. Beklentilerinizi doğru belirleyerek en ideal kabloyu seçmenizi öneriyoruz.

Üye Girişi
× Destek Talebi