blog_ana_resim

Termal Kamera Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Termal kamera aktif bir kullanım alanına sahip olan cihazlardan bir tanesidir. Özellikle de güvenlik amacıyla kullanılmaya başlayan ve daha sonra geniş bir alana yayılan termal kamera, teknolojinin gelişmesiyle birlikte uzun bir yol kat etmiştir.

Son zamanlarda ise birden çok farklı sektörde yer alması nedeniyle termal kamera adından söz ettirmeye başlamıştır. Termal kameralar, gözle görülmeyen IR enerjisini yani ısıyı alır ve görüntünün genel yapısını bu IR enerjisine göre şekillendirir. Peki, termal kamera ne demek?

Termal Kamera Nedir?

Termal kamera, herhangi bir ortam içindeki ısının yayılış durumunu belirlemek, aynı zamanda da gözlemlemek amacıyla kullanılan bir cihazdır. Genellikle ışığı değil ısıyı algılarlar. Üstelik edinilen bu ısı bilgileri ile sıcaklık verileri ile beraber bir ısı haritası görüntüsünü yansıtırlar.

Bunlara ek olarak termal kameralar, kızılötesi kamera olarak da adlandırılabilmektedir. Çünkü bu termal güvenlik kameraları, kızılötesi ışınlar sayesinde hem nesnelerin hem de yer aldıkları ortamların çoklu olarak tespit edilmesini sağlamaktadır.

Teknolojinin her geçen gün gelişmesine paralel olarak termal kamera uygulamaları da son derece önem kazanmaktadır. Ön plana çıkan bu sistemi akıllı telefonlara indirip kullanmanız da mümkündür. Bunun yanı sıra özelliği ve çalışma prensibi olarak termal kameraların kullanım alanları da oldukça yaygındır.

Termal Kamera Nerelerde Kullanılır?

Termal kamera kullanım alanları geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu cihazlar hemen her yerde kullanılan ve farklı alanlara fayda sağlayan bir sistemdir. Genellikle termal kameralar daha çok askeri alanlarda kullanılmaktadır.

Su kaçakları tespitlerinde ve rutubet nem kontrolünü sağlamakta da termal kameralar tercih edilmektedir. Ev ve iş merkezi tarzındaki yapıların da enerji verimliliğini ölçmede ve enerji sarfiyatlarının düzeltilmesinde de termal kameralar tercih edilmektedir.

Termal kameralar aynı şekilde mühendislik becerisi gerektiren birçok alanda da çoğu zaman kullanılmaktadır. Bunlar gibi sayılabilecek birçok alanda kullanımı yaygın olan termal kameralar için kaliteli ve güvenilir firmalarla iletişime geçmeniz yerinde olacaktır.

Özellikle de alanında uzman ekibi ile adından söz ettiren Quicklyserv’i tercih edebilirsiniz. Quicklyserv olarak 7-24 Online olarak hizmetinizdeyiz. Network altyapısı, fiber kablolama ve diğer tüm teknolojik hizmetlerimiz için destek talebinde bulunabilirsiniz.

Üye Girişi
× Destek Talebi