blog_ana_resim

Veri Merkezi Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber her geçen gün ortaya çıkan kavramlar da şekillenmekte ve artmaktadır. Özellikle de geçmişten günümüze taşınan veri teknolojileri, veri merkezi kavramları hayatımızın merkezinde yer almaktadır.

Günden güne büyüyen ve ihtiyaç doğrultusuyla paralel olarak ilerleyen veri merkezi oldukça önemlidir. Zira sıklıkla duyduğunuz kavramlardan biri de veri merkezleri olmaktadır. İş, eğitim, günlük yaşantımız ve daha pek çok alanda karşımıza çıkan veri merkezi önceliktir ve oldukça da önemlidir. Peki, veri merkezi ne demek?

Veri merkezi; İngilizce olarak “data center” olarak da bilinmektedir. Bilgisayar sistemleri ile telekomünikasyon ve veri ambarı sistemleri gibi birden çok ek sistemi barındırmakta olan bir tesistir. Sunucu odası ya da sistem odası olarak da bilinen veri merkezi, işletmelere ait olan sunucu ve veri ambarlarının bulunduğu alanlar olarak değerlendirilmektedir.

Genel olarak düşünüldüğünde ise veri merkezi; yedek güç kaynağı, yedekli veri iletişim bağlantıları ve veri merkezi içerisinde bulunan sistemlerin soğutulması amacıyla kullanılmakta olan iklimlendirme sistemleridir. Yani dış ortamdan gelebilecek olan tehlikeler karşısında verinin güvenlik derecesine göre güvenlik sistemleri bulundurmaktadır.

Veri Merkezi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Veri merkezi yapmak için ilk olarak merkezin yapımında hem tesis hem de içinde yer alan ekipmanın dengeli bir yatırım olması gerekir. Çünkü ekipmanların yerleştirilmesi amacıyla ilk olarak uygun ve işlevsel bir tesis ortamı kurulması önemlidir.

Haliyle veri merkezinin modernize edilmesi, performans ve enerji verimliliği artışını sağlaması için yeni ve güncel bilgi teknolojileri ekipmanlarına ve yeteneklerine ihtiyaç duyulur ve ekipmanların bu doğrultuda revize edilmesi gerekmektedir.

Bunlara ek olarak veri merkezi alanında son yıllarda Türkiye’de büyük gelişmeler oldu. İnternet kullanım oranının artmasıyla birlikte, telekomünikasyon alanındaki rekabet Türkiye için veri merkezi alanında %60 oranında büyüme sağladı ve dünya büyüme sıralamasına girmesine sebep oldu.

Veri Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Veri merkezinin işlerliği, kalitesi ve gücü için doğru bir şekilde seçim yapmak gerekmektedir. Bunun için de birkaç noktaya dikkat ederek en doğru veri merkezini seçme fırsatını yakalayabilirsiniz. Peki, nelere dikkat edilir? Veri merkezi, özellikle kurumların dikkate aldığı ve veri teknolojileri ile verilerini başarıyla, kayıp olmadan saklamaları açısından önem verdikleri bir detaydır. Eğer sizler de bir işletme, kurum sahibiyseniz seçimlerinizi yaparken aşağıdaki adımları dikkate alabilirsiniz.

  • Veri merkezinin yeri ve teknolojik altyapısı,
  • Yüksek uptime oranları,
  • Veri merkezinin kurumsal güvenilirliği,
  • Çağrı merkezi ve destek hizmetleri,
  • Yedekleme çözümleri ve enerjinin verimli kullanılması.

Bunlar veri merkezi için oldukça önemli özellikler ve detaylardır. Dolayısıyla veri merkezi seçerken bunlara dikkat etmeniz gerekir.

Aklınıza takılan her türlü soru için Quicklyserv üzerinden bizimle iletişime geçebilir, teknik destek ve hizmet talebinde bulunabilirsiniz. Teknolojik ihtiyaçlarınıza Quicklyserv ile kalıcı çözümler bulabilirsiniz.

Benzer QBlog Yazıları

Üye Girişi
× Destek Talebi