blog_ana_resim

Turnike Sistemleri Nedir?

Güvenlik sistemlerinden biri olan ve günümüzden en yaygın kullanım alanına sahip olan sistemlerin başında elbette ki turnike sistemleri gelmektedir. Özellikle de geçiş trafiğinin kontrolünü sağlayan ve oldukça başarılı olan bu sistem çoğu işletme tarafından kullanılmaktadır.

Turnike sistemleri, herhangi bir alana yapılan geçiş ve çıkışların yönetilmesini sağlayan güvenli bir sistemdir. Bir tesis veya işletmenin çalışanlarını, ziyaretçilerini, müşterilerini kontrol edebilmesi için farklı geçiş kısıtlamaları öngörülebilmektedir. Kısacası turnike sistemi, kullanımıyla beraber kişilere ya da gruplara çeşitli kısıtlamalar sağlayabilen bir sistemdir.

Bu sistem sayesinde kaç kişinin geçiş yaptığını rapor şeklinde hazırlayabilir ve birçok yerde geçiş trafiğinin kontrolünü yapabilirsiniz. Örneğin; bu sistem eğlence merkezleri, özel işletmeler, okullar, fabrikalar vb. gibi yerlerde mutlaka karşınıza çıkmıştır.

Turnike Sistemleri Neden Kullanılır?

Turnike sistemleri, pek çok alanda kontrol merkezi amacıyla kullanılmaktadır. Bu sistemler birçok biçimde güvenliği sağlamak amacıyla kullanma olanağını sizlere tanımaktadır. Para, bilet ya da kart gibi sistemleri turnike sistemleri üzerine entegre etme şansınız da vardır. Böylece bu noktalardaki insan trafiğini kontrol edebilirsiniz.

Turnike sistemleri; kontrol cihazları, parmak izleri, yüz tanımalı ve kartlı geçiş sistemleri ile entegre olarak da çalışabilmektedir. Mesela parmak izli turnikeler, turnike üzerinde parmak izi okuma cihazlarına entegresi yapılarak kullanılmaktadır.

Kartlı geçiş turnike ise, kart okuyucuların turnike üzerine entegre edilmesiyle yalnızca kartın okunması ile turnikenin geçişe izin verdiği sistemlerdir. Yüz tanımalı turnikelerde ise yüzü programa tanıtılmış ve geçiş izni olan kullanıcıların yüzlerini uygun mesafeden okutması ile turnike geçişi sağlanır.

Turnike Sistemler Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Turnike sistemlerin kullanım alanları oldukça fazladır. Zira günümüzde de fazlasıyla tercih edilen bir sistemdir. Turnike sistemleri özellikle de aşağıda belirtmiş olduğumuz alanlarda kullanılmaktadır.

  • İşletme personel takip turnike sistemleri,
  • Kamu kurum ve kuruluş turnike sistemleri,
  • Plaza ve bina giriş çıkış turnike sistemleri,
  • Yemekhane turnike sistemleri,
  • Spor salonu turnike sistemleri,
  • Okul turnike sistemleri,
  • Üye takip turnike sistemleri,
  • Stadyum giriş turnike sistemleri,
  • Fuar turnike sistemleri vb.

Daha pek çok alanda turnike sistemleri ile karşılaşmanız mümkündür. Bunlara ek olarak kaliteli bir hizmet almak ve kalıcı çözümler bulmak için Quicklyserv ile iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman ekiplerimiz ile yapacağınız görüşmeler aracılığı ile hizmet ve destek talebinde

Üye Girişi
× Destek Talebi