blog_ana_resim

URL Nedir?

Günlük hayatta en fazla karşılaştığımız kavramlardan bir tanesidir URL. Bu yüzden de çoğu kişi tarafından bilinir. Ancak elbette ki tam anlamıyla ne işe yaradığı hakkında bilinmeyenler de vardır. İşte bu yüzden de içeriğimizde URL kavramının ne demek olduğuna yer verdik.

Peki, URL ne demek?

URL yani Uniform Resource Loader, günümüzde herkesin sıklıkla karşılaştığı bir adrestir. İnternet ortamında adı fazlasıyla geçen URL, Türkçe anlamıyla tekdüzen kaynak bulucu anlamına gelmektedir. Kısacası URL, web sitelerinin sayfalarının açılmasında tarayıcının arama bölümünde yer alan adreslerdir ve link olarak ifade edilen bir kavramdır aslında. Bir sitenin URL adresini arama çubuğuna yazdığınızda ilgili siteye kolaylıkla ulaşmanız mümkündür. Ayrıca URL’ler web sitelerinin içeriğini, ismini ve bulunan sayfaların kategorilerini de gösterir. Peki, URL hangi bölümlerden oluşuyor?

URL Bölümleri Nelerdir?

URL, web tarayıcılarını kullanır ve ilgili sayfaya yönlendirme sağlayan kaynak bulucudur. Genel anlamda ise bir URL 4 bölümden oluşur. Bu bölümleri ise birbirinden ayırmak amacıyla da “/” işareti kullanılır. Örnek olarak https://www.quicklyserv.com verilebilir. Bölümler ise şu şekildedir.;

1. Protokol

Genellikle, http:// ya da https:// olarak çalışmaktadır. Bu protokoller, web tarayıcısına bir web adresinin nasıl takip edileceğini söyler. Ve günümüzde de tüm web sitelerinde protokolü sizin yazmanıza gerek kalmaz tarayıcı kendi bulur.

2. Alan Adı(Domain)

Alan adı bir web sitesinin adıdır. Bir URL adresinin ise en üstüdür. Protokolden hemen sonra yazar ve alan adı hangi sitenin sayfasına gidileceğini belirtmek amacıyla kullanılır.

3. Yol

Bu web sitesinin aslında klasör yapısıdır. Yani bir tarayıcı web sayfasının hangi alt klasörde olacağını bilir ve sitedeki herhangi bir dosyaya ulaşmak için yazılan bölümdür.

3. Web Sayfası

URL adresinin en son bölümüdür. Ve açmak istediğiniz asıl yerdir, web sayfasıdır. Girmek istediğiniz web sitesinin bir sayfasını görüntülemek adına kullanılır.

URL adresleri bu aşamalardan oluşmakla birlikte adresleri yani yaşanılan karmaşıklıkları da gizler. IP adresleri web sayfasının internetteki gerçek konumu olarak hizmet veren karakter dizisidir.

URL Nasıl Olmalı?

Arama motorlarının üst sıralarında yer almak amacıyla URL adreslerinin doğru bir şekilde yazılması gerekir. Doğru anahtar kelimeler kullanılmalıdır. En önemlisi de SE için URL aşağıdaki gibi olmalıdır.

  • Web sitesinin içerikleriyle ilgili bilgi veren anahtar kelimeler kullanılmalıdır.
  • Kısa, açık ve net olmalıdır.
  • Yasaklı kelimeler eklenmemelidir.
  • Telif hakkına giren marka isimleri kullanılmamalıdır.
  • Anahtar kelimeler arasında noktalama işaretleri yer almalıdır.
  • Uzun kimlik numaraları yerine kısa ve okunaklı kelimeler yazılmalıdır.

Bunlara ek olarak URL ile ilgili daha pek çok bilgi vardır. Ancak burada bahsettiklerimiz en önemli ve temel aşamalardır.

Daha fazla bilgiye erişmek için biz Quicklyserv ve alanında uzman ekibini takipte kalabilirsiniz.

Benzer QBlog Yazıları

Üye Girişi
× Destek Talebi