Anakart Nedir? Nasıl Çalışır?

Anakart, bir bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde barındıran ve bu parçaların iletişimini sağlayan elektronik devrelerdir. Fiberglastan (sert bir plastik türevi) yapılmış, üzerinde bakır yolların bulunduğu; genellikle koyu yeşil bir levhadır.

Anakart üzerinde mikro işlemci yuvası, bellek, genişleme yuvarları, BIOS ve diğer kartlar için genişletme yuvaları yer alır. Bir bilgisayarın hangi özelliklere sahip olabileceğini belirleyen en önemli bileşendir. Çünkü anakart üzerindeki elektronik bileşenler; bu bilgisayara hangi tür işlemciler takılabileceğini maksimum bellek kapasitesinin ne kadar olabileceğini bazı bileşenlerin hangi hızlara çıkabileceğini, hangi yeni donanım teknolojilerini destekleyebileceğini belirler.

Anakart Nasıl Çalışır?

Anakartların asıl görevi, üzerinde yer alan birimler ve genişletme yuvarlarına takılacak birimler arasında veri akışını sağlamaktır. Ana kart, insanların sinir sistemi gibi birimlerin çalışmasını düzenlemek ve kontrol etmekle görevlidir. Ayrıca ana kart üzerindeki tüm birimler yonga seti adı verilen entegre devrelere bağlıdır.

Anakart Bileşenleri Nelerdir?

Yonga seti; ana kartın beynini oluşturan entegre devrelerdir. Bunlara bilgisayarın trafik polisleri de denebilir. İşlemci, önbellek, sistem veri yolları, çevre birimler… Kısacası bilgisayar içindeki her şey arasındaki veri akışını denetleme görevine sahiptir.

Veri akışı, bilgisayarın pek çok parçasının işlemesi ve performansı açısından çok önemlidir. Yonga seti de bilgisayarın kalitesi, özellikleri ve hızı üzerinde en önemli etkiye sahip birkaç bileşenden bir tanesidir.

Veri yolları; ana kart üzerindeki bileşenlerin birbirleriyle etkileşimde bulunmasını sağlar. Veri yolları geliştirilme sırası ile ISA, PCI, AGP, PCIe’dir. Bu veri yolları, aynı zamanda bu yolları ile uyumlu çalışan ek donanım kartlarına slotlar ile bağlanabilir. Böylece veri yolunu kullanarak ek donanım birimi ile iletişim sağlarlar.

Portlar ve Konnektörler; ana kartın dış birimlerle bağlantı kurduğu özel yapılardır. Bağlantı kurulacak birim ile iletişim kurmaya uygun fiziksel yapıdadır. Portların bir kısmı kasanın içindedir ve bu portlara hard disk gibi kasa içine monte edilen birimler bağlanır.

Bazı portlara kasa yüzeyinde ana karta monteli şekilde bulunur. Bu portlara kasa dışından ulaşılır ve mikrofon gibi kasa dışında bulunması gereken cihazlar bağlanır.

Tüm bunlar ana kartın yapısı ve bileşenleri ile ilgilidir. Bu içeriğimizle birlikte ana kart ile ilgili merak ettiklerinize yanıt bulabilirsiniz. Daha fazlası için ne mi yapabilirsiniz? Elbette ki Quicklyserv ile teknolojiyi yakından takip edebilirsiniz. Üstelik 7-24 Online olarak hizmetinizdeyiz.

Üye Girişi
× Destek Talebi