CGNAT Nedir?

Carrier Grade NAT olarak bilinen Cgnat, son zamanların en popüler terimlerinden biri olmayı başardı. Daha çok internet kullanıcılarının sıkça dillendirdiği bir kavram olmaktadır.

Günümüzde yaygın bir kullanım alanına sahip olan bu kavramın tam olarak ne anlama geldiğine hep birlikte bakalım. İşte tüm detaylar… Cgnat, basit olarak ifade edecek olursak IP adresi üzerinden yüzbinlerce kişinin internete erişebilmesini sağlayan bir ağ yapılandırmasıdır.

Pek çok internet servis sağlayıcısının da aslında son zamanlarda kullanıcılarını hızla Cgnat’a geçirmeye çalışmasının nedeni birkaç yıl içinde yaşanan ani internet kullanımlarından kaynaklanmaktadır.

CGNAT ile İlgili Özellikler

Ayrıca bilindiği üzere de internete bağlı olan her cihazın kendisini tanımlayan bir adet IP adresine sahip olması da gerekmektedir. Şu anda da aktif bir şekilde kullanılmakta olan IP adres yapısı olan IPv4 tasarlanıyor ve tasarlanırken internetin bu denli yaygınlaşacağı anlaşılıyor.

Kısacası yaşam alanımız olan her yerde neredeyse artık IPv4 adresleri kullanılmaktadır. Ancak yeterli olmadığı durumlarda ise devreye Cgnat giriyor. Cgnat ile internete erişmek çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

Peki, Cgnat nasıl işlev gösteriyor? Şöyle ki; Cgnat ile internete erişmek için internet servis sağlayıcısı kullanılıyor. Ve ek bir yönlendirici yardımı ile sanki yerel ağda gibi IP adresleri atanıyor. Bu sayede de internete erişmek isteyen yüzlerce kullanıcı dışarıya tek bir IP adresi ile çıkabiliyor.

CGNAT Kullanıcıları Port Açabilir Mi?

Cgnat ile internet erişiminin sağlanması için router (yönlendirici) cihaz kullanılmaktadır. Bu cihazda port açılmasını engelliyor. Normal bir IP adresine sahip olduğunuzda yaptığınız işlemler gibi kendinize özel port açamıyorsunuz.

Yani ne yazık ki Cgnat kullanıcılarının port açma gibi bir şansı olmuyor. Zira port açılabilseydi bu bazı sorunları yanında getirirdi. Mesela port açıldığında başka bir kullanıcının internete erişmesine engel olabilirdiniz. Kısacası internet kesintisi meydana gelebilirdi. Bu nedenle Cgnat kullanıcılarının port açma lüksü yoktur.

Bu ve buna benzer daha pek çok konuda bilgi edinmek üzere Quicklyserv’i yakından takip edebilirsiniz.

Üye Girişi
× Destek Talebi