blog_ana_resim

Jel Akü Nedir? Seçerken Nelere Dikkat Edilir

Elektrik enerjisinin hayati bir önem taşıdığı her alanda aküler ve benzeri gibi cihazlar devreye girmektedir. Özellikle de akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürür ve depolayarak ihtiyaç halinde kullanım olanağı sağlar. Jel akü ise bir akü türüdür. Akünün her türlü çeşidi elektrik enerjisi açısından oldukça önemlidir.

Araçların çalışmalarını sağlamak adına gerek duyulan ateşleme sistemlerinin devreye girmesi amacıyla gerekli olan elektrik enerjisi aküler yoluyla elde edilmektedir. Akülerin bu işlevleri elektrik enerjisinin kimyasal enerji olarak depolanması ile yerine getirilir. Sonrasında ise depolanan kimyasal enerji elektrik enerjisine dönüştürülür ve aracı çalıştıracak akımı verir.

Genel hatları ile akü birden çok alanda kullanılmaktadır. Sağladığı akım sayesinde araçların performanslarına güç katar. Peki, jel akü ne demek? Günümüzde yaygın olarak kullanılan bu akü çeşidinin detaylarını birlikte inceleyelim.

Jel Akü Ne Demek?

Teknolojik gelişmelerle paralel olarak artan ve geçmişten beri kullanılmakta olan kurşun asit aküleri yerini je akülere bırakmıştır. Kuru akü altında yer alan jel akünün içerisinde sıvı yerine jel kıvamında elektrolit bulunmaktadır.

Akünün içerisinde yer alan jel kıvamı, sülfürik asit ve isli silikanın homojen şekilde karıştırılmasıyla elde edilir. Ayrıca jel aküler, yüksek sıcaklık ve titreşime karşı dayanıklıdır. Bu sayede de denizcilik, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarında sıklıkla tercih edilmektedir.

Jel aküyü özellikle diğer akülerden ayıran en önemli detay, derin deşarj imkânı sunuyor olmasıdır. Derin deşarj ise akü tam anlamıyla deşarj olduktan sonra tekrardan şarj edilir ve bünyesindeki kimyasal yapının herhangi bir zarar görmemesi olarak nitelendirilebilir.

Bu sayede de her şarj edilmesi sonrasında diğer akülerin aksine jel aküler, kullanım ömrünü uzatır ve verimliliği de artırır.

Jel Akü Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Jel akü başta olmak üzere herhangi bir akü seçerken de dikkat etmeniz gereken noktalar tabii ki vardır. Özellikle her türlü araç birbirinden farklıdır. Yani bazı arabalar özel tipte aküler gerektirebilir. Bu nedenle akü almadan önce mutlaka aracınızın kullanım talimatlarına başvurmanız gerekmektedir.

Bunun yanı sıra akü seçerken veya alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli hususta aynı voltaj ve amper gücünde olmasıdır. Eğer bu konuda bilinçli değilseniz veya ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız Quicklyserv ile gücünüzü keşfedebilirsiniz. Bunun için alanında uzman ekibimizle 7-24 Online olarak iletişim sağlayabilir, destek ve hizmet talebinde bulunabilirsiniz.

Üye Girişi
× Destek Talebi