Veri Merkezleri Su Altına İniyor!

Yakında tarihin en önemli olaylarından birine tanıklık edeceğiz. Teknoloji devlerinden Çin’de yapılan çalışmalarla veri merkezleri suyun altına taşınacak. Veri akışının katlanarak artması ile su altı sunucularını neredeyse zorunlu hale getirdi. Highlander adlı Shenzhen‘de de bulunan teknoloji firması bu konuda çalışmalara başladı. Böylelikle dünyanın ilk sualtı ticari veri merkezi tesisi Çin tarafından yapılacak. Tahminlere bakılırsa 5 yıl içerisinde bu proje tamamlanmış hale gelecek. Hedef olarak ise 100 adet veri merkezi kabini oluşturulacak. 5G ve 6G gibi projeler çok daha kolay bir şekilde uygulanabilir hale gelecek. Hatta büyük sunucuların karbon nötr bir veri merkezi şeklinde oluşturulmasıyla yeşil enerji sağlıyor.

Veri Merkezleri Suyun Altına Gönderilerek Bir İlk Başarılacak 

Veri merkezleri her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Çin ise bu alanda çalışan en büyük güçlerden biri. Ancak tek güç değil. Aynı zamanda ABD en büyük araştırma ve geliştirme yapan ülkeler arasında yer alıyor.

Ayrıca Avrupa Birliği tarafından veri merkezleri ile ilgili yeni çalışmalar var. bu proje küresel çapta baktığımızda daha önceden Microsoft tarafından denenmişti. Natick projesi olarak bilinen bu proje kapsamında veri merkezleri su altına kurulmaya başlandı. Ancak bu süreçte çok fazla aksaklık çıkmıştı.

Veri akışının katlanarak artması ile su altı sunucularını neredeyse zorunlu hale getirdi. Highlander adlı Shenzhen‘de de bulunan teknoloji firması bu konuda çalışmalara başladı. Böylelikle dünyanın ilk sualtı ticari veri merkezi tesisi Çin tarafından yapılacak.

Üye Girişi
× Destek Talebi