Marin Akü Nedir? Seçerken Nelere Dikkat Edilir

Akünün, insan yaşamı için önemli bir yere sahip olduğunu pek çoğumuz bilir. Ancak hangi akü çeşidinin hangi amaçla kullanıldığını ne yazık ki çoğu kişi bilmemektedir. Elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolayan ve gerektiğinde elektrik enerjisine dönüştüren cihaza akü denir.

Akülerin yaygın bir kullanım alanı olduğu gibi birden çok çeşidi de bulunmaktadır. Elbette ki her bir akünün kullanım alanı, özellikleri ve performansı farklılık gösterebilmektedir. Marin akü de bu akü çeşitlerinden bir tanesidir.

Peki, marin akü nedir? Farkı nedir?

Marin akü, tekne ve yatlar başta olmak üzere denizcilik alanında kullanılan bir akü türüdür. Deniz ulaşımında kullanılmak amacıyla tekne ve yat gibi motorlu taşıtların gereksinim duydukları elektrik enerjisinin temin edilmesi için kullanılan akü türüne marin akü denir.

Karada bulunan motorlu taşıtlar için geliştirilmiş olan sulu aküler deniz taşıtlarında kullanıldığı durumlarda her an bozulabilme ihtimalini de beraberinde getirir. Çünkü sulu aküler denizdeki sarsıntılara karşı dayanıksızdır. Akülerin yüksek oranda sıvı sızdırma riski vardır. Bu nedenle akünün bozulmasına sebep olabileceğinden büyük bir güvenlik sorunu teşkil eder.

Neden Marina Akü Tercih Edilmeli?

Akülerin görev ve performansları farklılık gösterebilmektedir. Az önce de bahsettiğimizgibi sulu aküler oldukça sağlam ve güçlü akülerdir, karalarda kullanılabilir. Ancak su sızdırma ihtimallerinden dolayı denizcilik alanı için tercih edilmezler.

Marin akü, denizdeki uzun süreli ve şiddetli sarsıntılara, rüzgara ve düşük sıcaklık gibi elverişsiz koşullara karşı dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Haliyle denizcilik faaliyetleri için marin akünün tercih edilmesi yerinde olacaktır.

Marin Akü Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Marin akü başta olmak üzere herhangi bir akü seçerken mutlaka dikkat edilmesi gereken ilk şeyi akünüzü aşırı şarj etmeyecek bir redresör yani akü şarj cihazı seçmeniz gerektiğidir. Zira bir aküye en büyük zararı veren aküyü az veya aşırı şarj etmektir.

Aşırı şarj etmek aküyü ısıtır. Özellikle de sulu akülerde fazla sıvı kaybının oluşmasına neden olur. Doğru şarj miktarı akünün kapasitesine bağlıdır ve bu nedenle en doğru ve kaliteli aküyü seçmek adına uygun bir redresör almanız gerekir.

Kaliteli ve en doğru seçimlerinizi yapmak, hizmet desteğimizden yararlanmak ve bizden hizmet talebinde bulunmak için alanında uzman ekibimizden yararlanabilirsiniz. Çünkü biz Quicklyserv olarak daima yanınızdayız…

Üye Girişi
× Destek Talebi