blog_ana_resim

Patch Cord ve Patch Panel Nedir?

Günümüzde çoğu kişi tarafından bilinmeyen kavramlardan bir tanesi de yaygın kullanım alanına sahip olan patch cord ve patch paneldir. Bu kavramlar birbiri ile iç içedir. Bu nedenle her ikisine de ayrıca açıklık getirdik. Yani bu içeriğimizde bu konulara ayrıntılı bir şekilde yer verdik.

Peki, patch cord ve patch panel ne demek?

Patch cord, bir diğer adıyla patch kablo anlamına gelir. Ve patch cordlar iki jack arasında bağlantı kurmak amacıyla kullanılan kablolardır. 2 tür kablo söz konusudur. Bunlar; patch kablo ve fiber patch kablo çeşitleridir. Bakır patch cordların sonlandırılması işlemi RJ45 konnektör ile sağlanmaktadır. Bakır kabloların üretimi ise genellikle 1, 3, 5 ve 6 metre olacak şekilde yapılandırılmaktadır.

Zira bu kablonun tam olarak ne işe yaradığından da bahsetmek istiyoruz.

Patch Kablo Ne İşe Yarar?

Patch kablo (cord), veri alışverişini sağlamak ve bu işlemi daha kolay bir şekilde gerçekleştirmek ile yükümlü bir kablo çeşididir. Bunu yerine getirebileceği iki jack arasındaki bağı oluşturmaktadır.

Patch kablolar, yüksek hızda erişimin gerekli olduğu yerlerde ve birçok ağda veri girişinin sıklıkla kullanıldığı alanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Buna ek olarak yine önemli bir işleve sahip olan patch panel ne demektir? Bir de bu soruya yanıt verdik. İşte detaylar…

Patch Panel Nedir?

Patch panel, kabinetlerin içerisinde yer alan RJ45 prizlerinin bir araya geldiği alandır. Paneller ağ yapısını sağlamlaştırmak ve ağ kablolarının ağ cihazlarına bağlantısını yapmak amacıyla görevlidirler.

Ön bölümde yer alan patch cord adındaki kısa ağ kablolarıyla cihaza bağlantı sağlanmaktadır. Kablolama ve ağ yapısı düzenindeki sağlamlıkta büyük rol oynamaktadırlar. Bu kavramlar tam olarak teknolojinin içerisinde yer almaktadır.

Quicklyserv ile Hizmet Ayrıcalığı

Teknolojik altyapı işlemleri ve çok daha fazlası için mağazamıza uğrayabilirsiniz. Teknik destek talebi başta olmak üzere diğer tüm hizmetlerimiz için bizimle 7-24 iletişime geçebilirsiniz. Kaliteye yakından tanık olabilirsiniz. Bugünden sonra tüm teknolojik sorularınıza kalıcı çözümler bulabileceksiniz. Rotanızı daima Quicklyserv’e çevirin.

Üye Girişi
× Destek Talebi