blog_ana_resim

Wi-Fi 7 Nedir? Neler Sunacak?

Wi-Fi 7, kablosuz ağ standardının bir sonraki büyük güncellemelerinden bir tanesidir. Mevcuttaki standartta Wi-Fi 6, önceki standartta yer alan Wi-Fi 5’e göre daha yüksek bir hız, verimlilik ve daha fazla veri kapasitesi olmak üzere çeşitli iyileştirmeler sunmuştur.

Peki, Wi-Fi 7 ne demek, neler sunacak ve ne kadar hızlı olacak?

Wi-Fi 7, sadece bir kablosuz ağ standardıdır. IEEE 802.11b standardını temel almaktadır. Kablosuz ağ standartları sürekli olarak her zaman geliştirilmektedir. Bu nedenle de Wi-Fi 6 henüz yaygın olarak kullanılmasa da Elektrik ve Endüstri Mühendisleri Enstitüsü (IEEE), şimdiden bir sonraki sürüm yani Wi-Fi 7 üzerinde çalışmaktadır.

Wi-Fi 7’nin temel odak noktası ise gerçek zamanlı uygulamalar ve hizmetleri kullanmak için etkili olacaktır. Bunun için de son derece yüksek verim sunmaktadır. Bu yeni standartlar; bulut bilişim, sanal gerçeklik vb. gibi gerçek zamanlı uygulamalara yardımcı olacak.

Wi-Fi 7 Neler Sunacak?

Yeni standart düzen olan Wi-Fi 7, birden çok ana yükseltmeleri sağlayacaktır. Çünkü Wi-Fi 7; gelişmiş veri aktarım hızları, daha az gecikme ve üstelik de yüksek bant genişliği kanallarına sahiptir. Kanal bant genişliği de bir Wi-Fi sinyalinin veri hızını belirlemektedir. Bu yüzden de yüksek sayıların daha hızlı bir aktarım hızlarını gösterdiğini unutmayınız.

Wi-Fi 7 Ne Zaman Kullanılacak?

Wi-Fi 7 şu an hâlâ geliştirilme aşamasındadır. Ancak bu yeni standardın ne zaman kullanılacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Resmi olarak ne zamana piyasada olacağı açıklanmamış olsa da yapılacak işlemlerin devam etmesi nedeniyle bu yeni standardın 2023’te kullanılmaya sunulması beklenmektedir.

Wi-Fi 7, önceki kablosuz ağ standartlarına ek olarak daha büyük iyileştirmeler sunacaktır. Daha iyi veri akışı, geniş kanallar, az gecikme ve daha az parazitle daha çok bağlı cihaz desteği gibi özellikleri sunacaktır.

Aynı zamanda da Wi-Fi standartları sürekli olarak geliştirilmektedir. Yani 2023’ten itibaren kullanıma sunulacağı düşünülen Wi-Fi 7 sadece belirli ileri teknolojiler için geçerli olacaktır. Ancak daha geniş destek 2024’ten itibaren sunulacaktır. Aklınıza takılan yeni teknoloji standartları için veya uzman ekibimizden hizmet desteği almak ve kaliteli işlere yakından tanık olmak için Quicklyserv’i tercih edebilirsiniz. Biz, Quicklyserv olarak daima yanınızdayız.

Üye Girişi
× Destek Talebi