blog_ana_resim

Türkiye’nin Fiber Altyapısı

Günümüzde yaygın olarak kullanılan fiber kablolama ve altyapısı ile ilgili son yıllarda ülke genelinde bazı problemler yaşanmaya başlandı. Özellikle de ülkemizde internet altyapısı hakkında çoğu kullanıcı ve bazı internet sağlayıcıları şikâyette bulunmaktadır.

Ülkenin her yerinde hızlı internet kavramının aslında yaygınlaşmadığı açık bir şekilde görülebilmekteydi. Bugün ise bu durumu yeniden ortaya koyan çalışmalar yapıldı. CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin sorumlusu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Türkiye’nin fiber haritasını ortaya çıkardı.

Yapılan bu çalışma sonucunda 783 bin 562 km² yüzölçümü olan Türkiye’de fiber uzunluk 413 bin km olarak ölçülmüştür. 2019 yılında BTK tarafından yayınlanan bu veriler ile oluşturulan haritada her bir ildeki fiber-optik kablo uzunluğu ve kişi başına düşen fiber alt yapısına yer verilmiştir. Örneğin; İstanbul fiber-optik alt yapısı incelendiğinde fiber uzunluğunun 52.763 km, kişi başına düşen altyapı uzunluğunun da 3,3 metre olduğu saptanmıştır.

Bunun gibi daha pek çok ile göre fiber altyapı uzunluğu ölçülerek hesaplanmıştır. Çalışmaya ek olarak birçok harita verisi daha yayınlanmıştır. Türkiye nüfusuna göre sabit geniş bant yaygınlık oranı ise %19 olarak ölçülmüştür.

Türkiye’nin Fiber Altyapısı Metaverse için Yeterli Midir?

Birden çok şirket Metaverse için yıllar öncesinden hazırlanmaya başlanmıştı. Zira Metaverse evreni daha düşük gecikme süreleriyle daha yüksek veri aktarımı hızına sahiptir. Bu nedenle de oldukça kaliteli bir hizmettir ve hayata geçirilecektir. Peki, bu yeni evren gerekliliklerini Türkiye’nin mevcut durumdaki internet altyapısı karşılıyor mu?

TELKODER son zamanların oldukça popüler ve güncel olan konusu haline gelen Metaverse’te hem güvenli hem de hızlı bir ağ oluşturmak için Türkiye’nin mevcut fiber altyapısının yeterli olmadığını belirtiyor. Hızlı ve güvenilir bir ağ oluşturulmasından sonra başarılı bir Metaverse deneyimi elde etmek mümkün olmayacaktır.

Zira Metaverse ile ilgili ortaya konulan çoğu araştırmaya göre verileri hızlı bir şekilde sunmaya öncelik tanıyan bir fiber altyapı gerektirdiği söz konusudur. Ayrıca adını Meta olarak değiştiren Facebook da dahil olmak üzere birçok alanda çalışmalar yoğun olarak devam etmektedir.

Quicklyserv ile Fiber Altyapınızı Güçlendirin!

Quicklyserv olarak uzun yıllardan bu yana birçok projede yer aldık ve tüm projelerimizi başarıyla tamamladık. Network altyapısı, fiber optik kablolama ve daha pek çok teknolojik alanda hizmet verdik ve vermeye de devam ediyoruz.

İstediğiniz zaman bizimle iletişime geçerek, sizler de teknolojik sorunlarınıza kalıcı çözümler bulabilirsiniz. 7-24 Online olarak destek ve hizmet talebinde bulunabilirsiniz.

Üye Girişi
× Destek Talebi