Dijital Kameralar Nedir?

Günümüzde önemli bir yer tutan dijital sistemler, en çok da dijital kameraları ön plana çıkarıyor. Hemen hemen tüm yaşam alanlarında kullanımı yaygın olan dijital kameralar da yapısıyla ve çeşitleriyle adından söz ettiriyor. Peki, dijital kamera tam olarak nedir?

Dijital kameralar; diğer bir adıyla dijital fotoğraf makineleridir. 35 mm’lik film bantları üzerine analog çekim yapan ve temel olarak mercek düzeneğiyle mekanik bir aksama sahip olan ve fotoğraf makinelerinden farklı olarak kayıt yapan cihazlardır.

Örnek verecek olursak bir fotoğrafı e-posta yoluyla belli bir kişiye göndermek istediğinizde fotoğrafın bilgisayar tarafından anlaşılabilir bir dile çevrilmesi gerekir. Bu dil bilindiği üzere “0” ve “1” kodlarından oluşan ikilik sayı sistemine dayalı dijital bilgi kümesidir.

Yapısı ve Çeşitleri Neler?

Film bandı üzerine analog çekim yapan kameralar, merceklerinin çekim alanına giren tüm bilgiyi alır. Dolayısıyla gerçeğe en yakın çekim işlemi analog kameralarla gerçekleşir. Ancak işlenmesi zor olan bu sürekli bilginin bilgisayar ortamına aktarılıp kolaylıkla taşınabilir ve işlenebilir duruma getirilmesi gerekir.

Genel olarak da iki tür dijital kamera bulunur. Bunlara ek olarak dijital kameraların yapısında bazı barçalar bulunur. Bu parçalar ise şu şekildedir;

  • Lens ünitesi; içerisinde sıralı biçimde, farklı boyutlarda çok küçük merceklerin bulunduğu ve ışığın kırılmasını sağlayan kısımdır.
  • CDD (Charge Coupled Device); lens ünitesinden geçen ışık bir tür ışık algılayıcısı olan CDD üzerine düşer. Algılayıcının üzerinde bulunan ışığa duyarlı üzerine düşen ışıkla orantılı olarak elektron üretir.
  • Dijital Görüntüleme İşlemcisi; CDD veya CMOS gibi bir resim algılayıcısı tarafından dijital bilgiye çevrilen yüksek hızlarda işleyerek resim üzerinde çeşitli işlemleri gerçekleştiren ve hafıza kartına kaydeden parçadır.
  • LCD (Liquid Crystal Display); vizör ekranından izlenen görüntünün dijital bir kopyasını üzerinde oluşturan ekrandır. Böylece çekilecek resmin daha geniş boyutlu hali bu ekranlar yardımıyla izlenebilir.
  • CMOS Resim Algılayıcısı; ışığa duyarlı malzeme üzerine düşen elektronlar aracılığıyla pikseller üretilir. Bu algılayıcıda üretilen her bir piksel için birkaç adet transistör kullanılır. Bu bilgiler ışığında dijital kameraları daha yakından tanıyabilirsiniz.

Aynı zamanda da siz müşterilerimiz için satışa sunduğumuz tüm teknolojik cihazlarımız için de bize ulaşabilirsiniz. Quicklyserv olarak 7-24 hizmetinizdeyiz.

Üye Girişi
× Destek Talebi