Ethernet Switch Nedir? Ne İşe Yarar?

Ethernet Switch, bilgisayar kullanımının yaygın olduğu alanlarda sık sık karşılaştığımız kolaylaştırıcı bir çözüm olarak bilinmektedir. Bilgisayarlar arasındaki haberleşmeyi sağlayan ve bu özelliğiyle dikkat çeken switch bilgisayar sayısının çok olduğu iş yerleri için vazgeçilmezdir. Switch kullanımı sayesinde veri aktarım hızı artarken zamandan tasarruf etme imkânı da ön plana çıkar. İşyerlerinin yanı sıra evlerinde yazıcı ya da birden fazla bilgisayarı olan kimseler için de Ethernet switch kullanmak mümkün olacaktır. Bu yönüyle switch teknolojisini kullanmak hayat kurtarıcı bir alternatif olarak kabul görmektedir.

Türkçede ‘Anahtarlama’ kavramı olarak da bilinen Switch cihazların bağlanması adına portlara sahiptir. Bağlantılar yapıldıktan sonra kurulum işlemleri de tamamlanarak daha hızlı çözüm üretme imkânı ortaya çıkar. Her port için aynı bant genişliği kullanılmasına olanak sağlaması ‘Switch’ ile alakalı en önemli konulardan bir tanesidir.

Switch Çeşitleri

Switch, kullanım alanları ve kaliteli seçenekler sağlaması yönüyle ilgi çekici olmayı başarırken Switch konusunda pek çok alternatiften söz etmek muhtemeldir. Bu nedenle de günlük yaşamda kullanılabilecek olan Switch çeşitlerini ele almak gerekir. Ethernet Switch’in yanı sıra kullanılabilecek Switch çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Smart Switch Nedir?

Smart Switch, cihazların birbiri ile bağlantı kurması ve veri aktarımını kolaylaştırması adına ilgi çekici olmayı başarıyor. Verilerin yedeklemesini kolayca gerçekleştirebilirken bu yedeği başka cihazlara yükleme işlemlerini de başarılı bir şekilde gerçekleştirmeniz muhtemeldir. Senkronizasyon konusunda da hayli ideal sonuçlara ulaşmayı sağlar. Verinin ne olduğundan bağımsız bir şekilde hızlıca transfer edilebilmesi insan yaşamında olumlu etkiler doğuruyor. IOS ve Android alt yapısına sahip olan cihazların tamamı bu teknolojiyle çözüm sunuyor.

POE Switch Nedir?

Power of Ethernet olarak da bilinen POE, 2000 yılında ortaya çıkmış bir teknolojidir. Ethernet kablosunda hem verinin hem de elektriksel gücün taşınması adına çözüm sağlar. Elektriğin bulunmadığı yerlerde kullanılan POE sayesinde güç aktarımı gerçekleştirmek çok daha basit olmuştur. Alıcı ve kaynak arasında bir elektrik aktarımı sağlayan POE Switch, anahtarlayıcının yanında bazı diğer ekipmanlarla görevini yerine getirir. Avantajları oldukça fazla olan POW Switch ile alakalı şu ifadeleri kullanmak mümkün olacaktır.

  • Veri aktara konusunda kullanılacak bilgisayarların bir güç kaynağı kullanmasına gerek yoktur,
  • POE Switch sayesinde alan tasarrufu sağlamak mümkündür,
  • Hem kullanımı hem de kurulumu oldukça basittir,
  • Şebekeden gelen bir akım olmadığından güvenilirdir,
  • Cihazların uzaktan yönetimini sağlar,
  • Elektriksel güç ile cihaz arasındaki uzaklık sorun değildir,
  • Yapılandırma konusunda küçük ayarlamalarla arzu edilen sonuca ulaşılmaktadır. 

Kullanım alanında farklılık yaratan bu Switch çözümünün yerine göre çok ideal bir seçenek olacağından söz etmek gerekir.

Ethernet Switchi Farklı Kılan Özellikleri Nelerdir?

Switch, genel anlamda aynı çözümlere kapı aralasa da Ethernet Switch ile diğer switch türleri arasında farklılıklardan söz etmek gerekir. Üzerinde birden fazla port bulunan ve modem benzeri bir yapı olan Ethernet Switch sayesinde anahtarlama işlemleri yapılır. Ağ paylaşımı ve veri aktarımında hız elde etmek adına gerekli olan bu cihazın bir tür çoklayıcı olarak düşünülmesi de mümkündür. Veri aktarımı ile alakalı olarak hangi portun ne kadar veri erişimine imkânı olacağı belirlenebilmektedir. Bu sayede cihazlar arasında kullanım yoğunluğuna göre veri aktarımının gerçekleştirilmesi mümkündür. Verimliliği desteklemek adına gerekli olan bu durumu hemen her kullanıcının tercih ettiğini ifade etmek gerekir. İş yerlerinde çok sık kullanılsalar da sadece iş yerinde kullanılır genellemesi yapmak pek mümkün olmaz. Üstelik bilgisayar sayısının arttığı her yerde kullanılması Ethernet Switch için zorunluluğa dönüşmeye başlamıştır.

Üye Girişi
× Destek Talebi